Druhý mochovecký blok odstavili

2. októbra 2016 13:20
SITA

Okrem výmeny zhruba pätiny paliva v reaktore budú elektrárne na určených zariadeniach vykonávať štyritisíc zákaziek plánovanej údržby.

Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA

Druhý mochovecký jadrový blok je mimo prevádzky. Slovenské elektrárne (SE) totiž začali s generálnou odstávkou tohto bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Táto odstávka bude poslednou v tohtoročnom pláne generálnych odstávok slovenských atómových elektrární,“ informovala hovorkyňa elektrární Janka Burdová.

Okrem výmeny zhruba pätiny paliva v reaktore budú elektrárne na určených zariadeniach vykonávať štyritisíc zákaziek plánovanej údržby. Podieľať sa na tom bude viac ako tisíc pracovníkov, z toho dve tretiny sú dodávatelia. „Po ukončení prác na zariadeniach a ich odskúšaní bude jadrový blok opätovne pripojený k elektrizačnej sústave a do siete dodávať asi 13 % celkovej spotreby elektriny na Slovensku,“ konštatovala Burdová.

Druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce dodáva elektrinu od konca roka 1999. Hrubý výkon bloku bol v roku 2008 zvýšený zo 440 na 470 megawattov. Jadrový blok vyrobí ročne vyše tritisíc gigawatthodín elektrickej energie.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?