Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Druhý blok v Mochovciach je mimo prevádzky

Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce SITA

Slovenské elektrárne začali s generálnou odstávkou mochoveckého bloku. Realizáciou prác počas odstávky bude zavŕšený program opatrení na riadenie ťažkých havárií v atómových elektrárňach Slovenských elektrární.

Druhý jadrový blok v Atómovej elektrárni Mochovce bude na istý čas mimo prevádzky. Slovenské elektrárne (SE) totiž v sobotu začali s jeho generálnou odstávkou. Ako informovala hovorkyňa elektrární Janka Burdová, súčasťou odstávky bude preventívna údržba jedného z troch bezpečnostných systémov, generálna oprava jedného hlavného cirkulačného čerpadla a nízkotlakového dielu jednej turbíny.

Sme prví v Európe

„Realizáciou prác počas odstávky bude zavŕšený program opatrení na riadenie ťažkých havárií v atómových elektrárňach Slovenských elektrární. Slovensko sa tak stane jednou z prvých krajín v Európe, ktorá má všetky prevádzkované bloky dovybavené opatreniami na prevenciu alebo zvládnutie nehody s tavením paliva v reaktore,“ dodala Burdová. Po vykonaní prác plánovanej údržby a čiastočnej výmene paliva v reaktore bude nasledovať pevnostná tlaková skúška primárneho okruhu a všetkých parogenerátorov, ktorá preukáže tesnosť celého primárneho okruhu a pripravenosť na prevádzku.

Štvrtá odstávka

Ide o štvrtú generálnu odstávku v tohtoročnom pláne generálnych odstávok slovenských atómových elektrární. „Odstávky a opravy sú štandardnou súčasťou životného cyklu každej elektrárne a uskutočňujú sa ako dlhodobo plánovaný proces,“ konštatovala Burdová.

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Hrubý výkon každého z blokov bol v roku 2008 zvýšený z 440 na 470 megawattov. Tretí a štvrtý jadrový blok v súčasnosti elektrárne dostavujú. Každý mochovecký blok vyrobí ročne vyše tri tisíc gigawatthodín elektriny, čo pokrýva približne 11 % spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 27. septembra 2015 13:24

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...