Druhé kolo poskytovania podpory na malé OZE sa uzatvára

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň OZE
Ilustračné foto pixabay.com

Už v prvý deň spustenia druhého kola projektu Zelená domácnostiam významne presiahol vyčlenenú pôvodnú sumu 4 milióny eur. SIEA preto navýšila prostriedky pre druhé kolo pre mimobratislavské regióny o ďalšie 3 milióny eur. Napriek tomu sa aj toto kolo uzatvára.

Druhé kolo poskytovania podpory na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) pre slovenské domácnosti je ešte úspešnejšie ako prvé. Len v pondelok 1. februára sa začalo druhé kolo a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) už hlási enormný záujem zo strany domácností. „Vzhľadom na to, že záujem domácností o podporu už v prvý deň spustenia druhého kola projektu Zelená domácnostiam významne presiahol vyčlenenú pôvodnú sumu 4 milióny eur, navýšili sme prostriedky pre druhé kolo pre mimobratislavské regióny o ďalšie 3 milióny eur. Napriek tomu sa aj toto kolo uzatvára,“ informovala energetická agentúra.

Určia poradie

Informačný systém teraz stanoví poradie poukážok. Po vyčerpaní vyčlenených prostriedkov sa možnosť požiadať o poukážku automaticky uzatvorí. „Po uzatvorení sa záujemcom po zadaní okresu v prvej časti formuláru objaví informácia o nemožnosti podať žiadosť pre daný región z dôvodu vyčerpania prostriedkov. Všetkým záujemcom, ktorí kompletne a korektne vyplnili žiadosť, bude automaticky doručená e-mailová správa s informáciou, či získali poukážku,“ konštatovala Slovenská inovačná a energetická agentúra

Ďalšie kolo v druhom štvrťroku

V druhom kole národného projektu Zelená domácnostiam bolo vydaných 3 216 poukážok. Z toho 1 316 poukážok bolo vydaných na slnečné kolektory. Fotovoltických panelov sa týkalo 1 129 poukážok, 231 bolo kotlov na biomasu a 540 tepelných čerpadiel. Zamietavú odpoveď z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov dostala tretina žiadateľov. O poukážky sa môžu uchádzať v ďalšom kole, ktoré bude vyhlásené v druhom štvrťroku tohto roka.

Menšia podpora pre Bratislavský kraj

„Enormne vysoký záujem domácností a ochota investovať aj vlastné prostriedky už v priebehu najbližších štyroch mesiacov, je mimoriadnou situáciou. Zareagovali sme okamžite navýšením prostriedkov pre mimobratislavské regióny,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor. Ako je známe, pre Bratislavský samosprávny kraj je v projekte vyčlenených podstatne menej finančných prostriedkov. Alokácia tam zostala vo výške 500 tisíc eur. „Veríme, že si okolnosti inštalácie žiadatelia vopred dobre zvážili a preverili si možnosť dodávky a montáže v stanovenom termíne u zhotoviteľov,“ konštatoval Jambor.

Inštalovať OZE treba do štyroch mesiacov

Domácnosti dostanú od štátu finančnú podporu na malé OZE v podobe poukážky na tepelné čerpadlá, fotovoltické panely, na kotly na biomasu, na slnečné kolektory či na veterné turbíny. Po udelení poukážky od energetickej agentúry si ju musia domácnosti uplatniť u zhotoviteľov do 30 dní od ich vydania. Na samotnú inštaláciu budú mať domácnosti po novom následne štyri mesiace. Poukážky, ktoré zhotovitelia v určenom termíne neprihlásia, stratia platnosť.

Uprednostňujúce kritéria

Poukážky sú vydávané automaticky v poradí, ktoré vyplýva zo zverejnených všeobecných podmienok podpory projektu. V súlade s nimi sa uplatňujú zároveň aj takzvané uprednostňujúce kritériá. Najvyššiu prioritu majú tie žiadosti, pri ktorých domácnosť plánuje využívať zariadenie na výrobu tepla a preukáže, že vykonala opatrenia na zníženie spotreby energie. V druhom rade sú uprednostnené žiadosti, v ktorých majú domácnosti záujem o využívanie tepla z OZE v oblasti, kde nie je vybudovaný systém centralizovaného zásobovania teplom. Posledné uprednostňujúce kritérium sa uplatňuje v prípade fotovoltických panelov, ak využívajú systém akumulácie elektriny. Má najmenšiu váhu. „Rozhodujúce preto bolo, koľko žiadostí splnilo tzv. uprednostňujúce kritériá. Keďže mnoho záujemcov o podporu na zariadenia na výrobu tepla potvrdilo splnenie uprednostňujúcich kritérií, ich žiadosti sa posunuli v hodnotení a predbehli žiadosti o podporu na fotovoltiku bez ohľadu na to, že tieto boli podané skôr,“ uzavrel Jambor.

Štvordňové prvé kolo

SIEA vydala v prvom kole záujemcom o kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií celkovo 1 453 poukážok. V prvom kole projektu Zelená domácnostiam bolo k dispozícii 7 % z celkovej vyčlenenej sumy, ktorá dosahuje 45 miliónov eur. Prvé kolo poskytovania poukážok bolo po štyroch dňoch od začatia poskytovania podpory na malé OZE ukončené.

Vyčlenili 115 miliónov

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra