Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk
8. septembra 2013 15:16 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Druhá etapa vyraďovania V1 nás bude stáť 687 miliónov eur

Druhá etapa vyraďovania dvoch jadrových blokov atómovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach si vyžiada zhruba 687 mil. eur. Celkové náklady na vyradenie bohunickej elektrárne sa tak vyšplhajú na odhadovaných 1,141 mil. eur. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá má vyraďovanie bohunických jadrových blokov na starosti, už predložila investičný zámer druhej etapy vyraďovania jadrovej elektrárne V1 na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Druhá etapa vyraďovania atómovej elektrárne V1 by sa mala začať v roku 2015. Ukončenie je naplánované o desať rokov neskôr. Predmetom druhej etapy vyraďovania jadrových blokov je predovšetkým demontáž rádioaktívnych komponentov a všetkých zostávajúcich nevyužiteľných štruktúr, prípadne realizácia niektorých činností presahujúcich trvanie prvej etapy. „Hlavným cieľom druhej etapy je dosiahnuť v plnom rozsahu plánovaný stav územia pre budúce vymedzené využitie komplexnou demontážou systémov a zariadení,“ spresnila firma JAVYS.

Proces vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne sa v súčasnosti nachádza v prvej etape, ktorá začala v júli 2011 a ukončiť sa má do konca roka 2014. V rámci prvej etapy sa vyraďujú neaktívne zariadenia a budovy. V najbližšom období spoločnosť JAVYS realizuje projekty demontáže zariadení a demolácie objektov sekundárneho okruhu jadrovej elektrárne V1. JAVYS počas prvej etapy začne s demoláciou chladiacich veží a pridružených objektov, demoláciou vonkajších nekontaminovaných objektov, demontážou zariadení strojovne, či demontážou budovy dieselgenerátorov. Prvá etapa by si mala vyžiadať približne 455 mil. eur.

Na odstavovanie bohunických reaktorov prispieva aj Európska únia prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Doposiaľ bolo uzavretých celkom 20 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných viac ako 464 mil. eur. Európska komisia nám navrhla v rokoch 2014 až 2020 na tento projekt ďalších 105 mil. eur. Po intenzívnom lobingu slovenských predstaviteľov sa táto suma navýšila na 200 mil. eur. Tú však ešte musí schváliť Európsky parlament v rámci schvaľovania rozpočtu únie na spomínané roky.

Na vyraďovanie dvoch jadrových blokov elektrárne V1 zostáva 130 mil. eur, ktoré v súčasnosti nie sú pokryté. Tieto prostriedky bude JAVYS potrebovať na vyraďovanie V1 až niekedy po roku 2020. Dovtedy Slovensko musí rozhodnúť o spôsobe dofinancovania projektu, respektíve určiť, z akých zdrojov sa nedostatok pokryje. Slovensko sa bude snažiť o maximálnu úhradu zo zdrojov EÚ.

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 mld. vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 mil. megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame