Drahá elektrina brzdí náš priemysel. Vláda hľadá riešenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina VSE
Ilustračné foto VSE

Podľa ministerstva hospodárstva je kvôli zníženiu maloobchodných cien elektriny dôležité, aby sa pokračovalo v efektívnej regulácii prenosu a distribúcie.

Koncové ceny elektriny pre slovenský priemysel zostávajú naďalej problémom v konkurencieschopnosti. Priznáva to Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré sa netají tým, že ceny elektriny pre priemysel patria v rámci Európskej únie dlhodobo medzi najvyššie. Podľa ministerstva je pre zníženie maloobchodných cien elektriny preto dôležité, aby sa pokračovalo v efektívnej regulácii prenosu a distribúcie. „Treba sa zamerať aj na zvýšenie efektívnosti podpory obnoviteľných zdrojov energií,“ uviedol rezort hospodárstva v Stratégii hospodárskej politiky SR – Slovensko 2020+.

O niečo sa už pokúšali

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) už neurčuje ceny elektriny pre veľkých odberateľov. Koncom minulého roka však regulačný úrad znížil systémové poplatky, a tým umožnil pre týchto odberateľov vyrokovať si lepšie koncové ceny. „Na Slovensku boli prijaté opatrenia zamerané na zníženie regulovaných zložiek ceny najmä poplatkov spojených s prevádzkou systému (zavedenie poplatku za rezervovanú kapacitu pre výrobcov) a tiež bol postupne reformovaný systém podpory obnoviteľných zdrojov energie,“ uviedlo ministerstvo. Podľa regulátora si tak mohli veľkí odberatelia vyrokovať na tento rok pokles cien elektriny od 3 do 15 %, podľa toho, v ktorom regióne Slovenska pôsobia.

Problematická podpora zelenej energie

Koncová cena elektriny má šesť zložiek z čoho iba jedna zložka, cena silovej elektriny je neregulovaná. V rámci regulovaných zložiek ministerstvo vidí najväčší problém v takzvanej tarife za prevádzkovanie systému, ktorá zahŕňa okrem iného aj podporu zelenej energie, elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov. „Bol to najmä jej nárast z 2,81 eur za megawatthodinu v roku 2008 na 19,88 eura a neskôr na 16,02 eur v minulom roku. To spôsobilo, že regulovaná zložka vzrástla z 25 % v roku 2007 na súčasných približne 40 % percent zo sumárneho účtu za elektrickú energiu,“ upozornil rezort hospodárstva. Objavili sa už aj hlasy, že podpora obnoviteľných zdrojov by mohla byť onedlho minulosťou. Ministerstvo už aj v novom návrhu Energetickej politiky SR, ktorú by mala v blízkej budúcnosti schvaľovať vláda, počíta s tým, že výkupná ceny elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov sa bude postupne znižovať. Tak, aby po roku 2020 nebola potrebná žiadna podpora schémou výkupných cien.

Zdroj: Eurostat

Závislé Slovensko

Problémom konkurencieschopnosti nášho hospodárstva je bezpochyby aj naša energetická závislosť. Slovenská energetika je vysoko závislá najmä od dovozu primárnych energetických surovín. Sme na 98 % závislí na dovoze zemného plynu, 99 % na dovoze ropy, 100 % na dovoze jadrového paliva a čierneho uhlia. Spoliehať sa vlastne môžeme len na domáce hnedé uhlie, hydroenergetický potenciál a obnoviteľné zdroje v podobe biomasy, geotermálnej a slnečnej energie. „Ako potenciálne využiteľné energetické zdroje je možné uviesť energeticky využiteľné odpady, tuhé alternatívne palivá z odpadov a odpadové plyny z priemyselnej výroby a zhodnotenia biologicky rozložiteľných odpadov,“ konštatovalo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SR