Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com
30. decembra 2016 9:47 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dovoz ropy do USA sa znížil

Dovoz ropy do krajiny minulý týždeň klesol o 304 tis. barelov denne na 8,2 mil. barelov denne.

Komerčné zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zvýšili o 0,6 mil. barelov na úroveň 486,1 mil. barelov. Zásoby benzínu v krajine v týždni končiacom sa 23. decembra však oslabili, a to o 1,6 mil. barelov. Informoval o tom na svojej internetovej stránke v pravidelnej týždňovej správe americký Federálny úrad pre energetiku (EIA).

Medziročne však dovoz stúpol

Dovoz ropy na americký trh sa zmenšil. Do krajiny sa minulý týždeň v priemere dovážalo zhruba 8,2 mil. barelov denne, čo bol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom pokles o 304 tis. barelov denne. Počas uplynulých štyroch týždňov sa do USA v priemere importovalo 8,1 mil. barelov ropy denne. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška išlo o zvýšenie dovozu o 2,4 percenta.

Viac ako 90-percentné využitie kapacít

Rafinérie v USA podľa údajov EIA minulý týždeň svoju prevádzkovú kapacitu využívali na 91 percent. Výroba benzínu sa minulý týždeň zvýšila a bola v priemere na úrovni vyše 10,5 mil. barelov denne. Priemerná maloobchodná cena benzínu stúpla už štvrtý týždeň po sebe a do 26. decembra sa dostala na úroveň 2,309 USD za galón. Oproti predošlému týždňu stúpla o 0,045 USD a medziročne vzrástla o 0,275 USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame