Dovoz ropy do USA sa znížil

30. decembra 2016 9:47
SITA

Dovoz ropy do krajiny minulý týždeň klesol o 304 tis. barelov denne na 8,2 mil. barelov denne.

ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

Komerčné zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zvýšili o 0,6 mil. barelov na úroveň 486,1 mil. barelov. Zásoby benzínu v krajine v týždni končiacom sa 23. decembra však oslabili, a to o 1,6 mil. barelov. Informoval o tom na svojej internetovej stránke v pravidelnej týždňovej správe americký Federálny úrad pre energetiku (EIA).

Medziročne však dovoz stúpol

Dovoz ropy na americký trh sa zmenšil. Do krajiny sa minulý týždeň v priemere dovážalo zhruba 8,2 mil. barelov denne, čo bol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom pokles o 304 tis. barelov denne. Počas uplynulých štyroch týždňov sa do USA v priemere importovalo 8,1 mil. barelov ropy denne. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška išlo o zvýšenie dovozu o 2,4 percenta.

Viac ako 90-percentné využitie kapacít

Rafinérie v USA podľa údajov EIA minulý týždeň svoju prevádzkovú kapacitu využívali na 91 percent. Výroba benzínu sa minulý týždeň zvýšila a bola v priemere na úrovni vyše 10,5 mil. barelov denne. Priemerná maloobchodná cena benzínu stúpla už štvrtý týždeň po sebe a do 26. decembra sa dostala na úroveň 2,309 USD za galón. Oproti predošlému týždňu stúpla o 0,045 USD a medziročne vzrástla o 0,275 USD.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?