Dovoz ropy do USA minulý týždeň stúpol

2. februára 2017 13:21
SITA

Americký dovoz ropy v týždni končiacom sa 27. januára vzrástol oproti predošlému týždňu o 480 tis. barelov denne, komerčné zásoby ropy v krajine sa zvýšili o 6,5 mil. barelov.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Dovoz ropy na americký trh minulý týždeň stúpol. Do krajiny sa v priemere dovážalo zhruba 8,3 mil. barelov denne, čo bol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom rast o 480 tis. barelov denne. Počas uplynulých štyroch týždňov sa import ropy oproti rovnakému obdobiu vlaňajška zväčšil o 5,3 percenta a do USA sa v priemere importovalo 8,4 mil. barelov ropy denne. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) v pravidelnej týždňovej správe, ktorú zverejnil na svojej internetovej stránke.

Komerčné zásoby ropy v USA v týždni končiacom sa 27. januára vzrástli o 6,5 mil. barelov na úroveň 494,8 mil. barelov. Zásoby benzínu v krajine minulý týždeň tiež vzrástli, a to o 3,9 mil. barelov. Rafinérie v USA podľa údajov EIA minulý týždeň svoju prevádzkovú kapacitu využívali na 88,2 percenta. Denne rafinérie spracovali v priemere 15,9 mil. barelov ropy. Oproti predošlému týždňu to bol pokles o 100 tis. barelov denne. Cena ľahkej americkej ropy bola 27. januára na úrovni 53,18 USD za barel, čiže medziročne bola vyššia o 19,52 USD.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?