Dotáciu na malý obnoviteľný zdroj chcelo vyše 200 tisíc domácností

22. októbra 2017 14:01
SITA

Harmonogram kôl prideľovania dotácií na malé obnoviteľné zdroje na budúci rok bude známy do konca tohto roka.

OZE SIEA
Ilustračné foto pixabay.com

O podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) prejavilo záujem za približne dva roky vyše 200 tisíc slovenských domácností. „Sú to vysoké čísla, neustále však pripomíname, že obnoviteľné zdroje nemusia byť vhodné pre každého. Hoci domácnosti môžu získať podporu až do 50 percent oprávnených nákladov na inštaláciu, vždy treba v spolupráci so zhotoviteľom dobre zvážiť, do akých zariadení a s akým výkonom sa im oplatí investovať,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.

Z celkového rozpočtu pilotného projektu Zelená domácnostiam v sume 45 miliónov eur aktuálne zostáva na budúcoročné kolá pre regióny mimo Bratislavského samosprávneho kraja takmer 12 miliónov eur. Pre Bratislavský samosprávny kraj je k dispozícii 720 tisíc eur, ktoré budú využité na inštaláciu zariadení na výrobu tepla. Kolá plánuje SIEA vyhlásiť v prvom polroku budúceho roka, nakoľko v roku 2018 pilotný projekt končí. Harmonogram kôl na rok 2018 agentúra plánuje zverejniť do konca tohto roka.

Ako uviedla Gavorová, v súčasnosti agentúra pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov je stanovená na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?