Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. apríla 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Dotácie na slnečné kolektory by sa mohli obnoviť

Dotácie na slnečné kolektory či na kúpu kotlov na biomasu pre domácnosti by sa mohli obnoviť od budúceho roka. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) chce pri kreovaní budúcoročného štátneho rozpočtu zabojovať o finančné prostriedky na tento program. „Na budúci rok si budeme nárokovať na tento program podpory finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu. Je však predčasné hovoriť, či tento nárok bude zohľadnený pri štátnom rozpočte na budúci rok,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Podľa ministerstva v súčasnosti je jasné, že v tomto roku sa prostriedky na dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu už nenájdu. „Na tento rok nie sú vyčlenené finančné prostriedky na dotácie na podporu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu z dôvodu konsolidácie verejných financií,“ konštatoval Jurikovič.

Dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu pre domácnosti zaviedol ešte bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) v roku 2009. Vtedy na dotácie vyčlenil 8 mil. eur. O dotácie bol zo strany domácností veľký záujem. Ministerstvo hospodárstva už v októbri 2011 oznámilo, že suma, ktorú domácnosti v zaregistrovaných žiadostiach požadujú, presiahla disponibilný objem zdrojov.

Na kúpu slnečného kolektora pre rodinný dom štát poskytoval dotáciu vo výške 200 eur za meter štvorcový pri inštalácii do ôsmich metrov štvorcových. Bytové domy mohli žiadať o poskytnutie dotácie na kúpu kolektorov vo výške 100 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy, avšak maximálna dotácia bola obmedzená na tri metre štvorcové na každý byt v bytovom dome. Domácnosti mohli požiadať o podporu aj pri kúpe kotlov na biomasu. Záujemcovia mohli získať od štátu 30 % z kúpnej ceny kotla, maximálne však 1 000 eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame