Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
29. novembra 2016 15:39 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Dotácie na malé tepelné OZE sa rozchytali do polhodiny

Slovenské domácnosti mali veľký záujem o podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja, ktorý vyrába teplo. V piatom kole, v ktorom sa vyčlenili na podporu štyri milióny eur, bola 1,5-násobne prekročená hodnota alokovanej časti už do polhodiny. Po uzatvorení kola informačný systém začal vyhodnocovať prijaté žiadosti o poukážky.

Veľký záujem

Ako informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič, veľký záujem domácností o podporu sa potvrdil aj v tomto kole. „Domácnosti, ktoré poukážky nezískali, budú môcť o príspevok požiadať v ďalších kolách. Zostávajúcich prostriedkov v projekte je dostatok, i keď využiť sa dajú len po menších častiach. V nasledujúcich dvoch rokoch je ešte k dispozícii takmer 30 miliónov eur,“ dodal Jurikovič.

Dostanú vyrozumenie

Žiadatelia, ktorí potvrdili záujem o vydanie poukážky počas otvoreného kola, dostanú prostredníctvom e-mailovej správy vyrozumenie o získaní, respektíve nezískaní poukážky v priebehu niekoľkých hodín. „Žiadatelia, ktorí potvrdili záujem o poukážku až po skončení kola, dostanú vyrozumenie o neúspešnej žiadosti do 24 hodín od otvorenia kola,“ uzavrel Jurikovič.

Minulotýždňové štvrté kolo

V minulotýždňovom štvrtom kole určenom na podporu fotovoltických systémov agentúra rozdelila 2,5 milióna eur. Až 88 % úspešných domácností žiadalo inštaláciu fotovoltického systému s akumuláciou do batérií. V Bratislavskom samosprávnom kraji bude podporených 152 inštalácií v celkovej hodnote 500 tisíc eur a v ostatných regiónoch Slovenska získalo poukážku 630 domácností za dva milióny eur. Formulár žiadosti o podporu v štvrtom kole vyplnilo 2 181 domácností.

Počas prvých troch kôl bolo vydaných 6 493 poukážok v celkovej hodnote 14,24 milióna eur. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies