Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com
18. mája 2017 8:48 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Dotácie na malé elektrárničky a teplárničky sú stále populárne

Deviate kolo projektu Zelená domácnostiam s alokáciou 900 tisíc eur trvalo necelých šesť minút.

V deviatom kole projektu Zelená domácnostiam sa dostalo k štátnej podpore na fotovoltické panely 306 domácností. Toľko poukážok vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá projekt podpory kúpy a inštalácie malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) zastrešuje. „Deviate kolo s alokáciou 900 tisíc eur bolo uzatvorené po prekročení vyčlenenej čiastky o 10 % približne po 5 minútach 30 sekundách,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Medzi vydanými poukážkami je 75 bez využitia elektrickej akumulácie, čo je viac ako v predchádzajúcom fotovoltickom kole.

Pôvodne plánovaná alokácia na uplynulé deviate kolo SIEA navýšila o 250 tisíc eur. „Navýšenie alokácie o prostriedky pôvodne vyčlenené na jeseň sa ukázalo ako dôležitý a správny krok, ktorý umožnil domácnostiam poukážky využiť skôr a zároveň predĺžil trvanie kola. Nemožno ho však zopakovať, pretože v obehu je aktuálne veľa poukážok, čo je náročné na inštaláciu i na administráciu. Aj preto sme upravili harmonogram a najbližšie dve plánované fotovoltické kolá s menšími čiastkami sú spojené do jedného s alokáciou 900 tisíc eur,“ dodal Jurikovič s tým, že toto kolo bude vyhlásené 11. júla tohto roka.

„Zvyšné prostriedky vyčlenené v tomto roku na fotovoltické inštalácie budú uvoľnené v jednom jesennom kole v porovnateľnom objeme. Termín kola SIEA spresní minimálne mesiac vopred,“ konštatoval Jurikovič.

Z projektu s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených viac ako šesť tisíc poukážok za takmer 13,5 milióna eur. Ďalšie poukážky v hodnote 5,5 milióna eur už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame