Dotácie na malé elektrárničky a teplárničky sú stále populárne

18. mája 2017 8:48
SITA

Deviate kolo projektu Zelená domácnostiam s alokáciou 900 tisíc eur trvalo necelých šesť minút.

OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com

V deviatom kole projektu Zelená domácnostiam sa dostalo k štátnej podpore na fotovoltické panely 306 domácností. Toľko poukážok vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá projekt podpory kúpy a inštalácie malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) zastrešuje. „Deviate kolo s alokáciou 900 tisíc eur bolo uzatvorené po prekročení vyčlenenej čiastky o 10 % približne po 5 minútach 30 sekundách,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Medzi vydanými poukážkami je 75 bez využitia elektrickej akumulácie, čo je viac ako v predchádzajúcom fotovoltickom kole.

Pôvodne plánovaná alokácia na uplynulé deviate kolo SIEA navýšila o 250 tisíc eur. „Navýšenie alokácie o prostriedky pôvodne vyčlenené na jeseň sa ukázalo ako dôležitý a správny krok, ktorý umožnil domácnostiam poukážky využiť skôr a zároveň predĺžil trvanie kola. Nemožno ho však zopakovať, pretože v obehu je aktuálne veľa poukážok, čo je náročné na inštaláciu i na administráciu. Aj preto sme upravili harmonogram a najbližšie dve plánované fotovoltické kolá s menšími čiastkami sú spojené do jedného s alokáciou 900 tisíc eur,“ dodal Jurikovič s tým, že toto kolo bude vyhlásené 11. júla tohto roka.

„Zvyšné prostriedky vyčlenené v tomto roku na fotovoltické inštalácie budú uvoľnené v jednom jesennom kole v porovnateľnom objeme. Termín kola SIEA spresní minimálne mesiac vopred,“ konštatoval Jurikovič.

Z projektu s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených viac ako šesť tisíc poukážok za takmer 13,5 milióna eur. Ďalšie poukážky v hodnote 5,5 milióna eur už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?