Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE SIEA
Ilustračné foto pixabay.com
21. novembra 2016 13:19 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Dotácia na podporu malých OZE sa minula za niekoľko minút

Slovenská inovačná a energetická agentúra už po 20 minútach od začiatku štvrtého kola zaznamenala 1,5-násobne vyšší záujem oproti vyčlenenej sume 2,5 milióna eur.

Milióny určené pre štvrté kolo prideľovania poukážok na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) sa minuli do dvadsiatich minút. Domácnosti dokonca mali záujem o viac prostriedkov, ako bolo na štvrté kolo Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) vyčlenených. “Už po 20 minútach od spustenia kola sme zaznamenali 1,5-násobne vyšší záujem oproti vyčlenenej sume 2,5 milióna eur. Opäť sa potvrdilo, že o projekt je veľký záujem a vyhlásenie kola v tomto období malo opodstatnenie,” uviedol riaditeľ oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Vyhodnocujú žiadosti

Po uzatvorení štvrtého kola informačný systém začal vyhodnocovať prijaté žiadosti o poukážky. Slovenské domácnosti, ktoré potvrdili záujem o vydanie poukážky, už podľa Jurikoviča dostávajú prostredníctvom emailovej správy vyrozumenie o získaní, respektíve nezískaní poukážky. „Žiadatelia, ktorí potvrdili záujem o poukážku až po skončení kola, dostanú vyrozumenie o neúspešnej žiadosti do 24-hodín od otvorenia kola,“ konštatoval Jurikovič.

Pripravujú piate kolo

V štvrtom kole rozdelí agentúra 2,5 milióna eur. Domácnosti z mimobratislavských krajov mali k dispozícii dva milióny eur. Pre Bratislavský samosprávny kraj je vyčlenených 500 tisíc eur. Toto kolo bolo určené len pre domácnosti, ktoré mali záujem o podporu na kúpu a inštaláciu fotovoltických systémov.

Pripravované piate kolo projektu bude zamerané na podporu inštalácií zariadení na výrobu tepla len pre mimobratislavské regióny. Vyhlásené bude 29. novembra na obed o 12:00 s plánovaným rozpočtom štyri milióny eur.

Počas doterajších troch kôl bolo vydaných 6 493 poukážok v celkovej hodnote 14,24 milióna eur. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies