Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce SITA
8. apríla 2014 15:42 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Dostavbe Mochoviec už nič nebráni. Majú schválený rozpočet.

Akcionári Slovenských elektrární schválili navýšenie ďalších prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce v sume zhruba 400 miliónov eur. Slovenské elektrárne tak už majú k dispozícii celú sumu 3,8 miliardy eur potrebnú na dostavbu mochoveckých blokov.

Slovenské elektrárne si už nemusia lámať hlavu nad tým, ako zaplatia celú dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Akcionári slovenského dominantného výrobcu elektriny, teda štát (34 %) a talianska firma Enel (66 %), sa totiž v utorok definitívne dohodli na schválení celej sumy potrebnej pre dostavbu mochoveckých blokov. K dispozícii tak elektrárne budú mať 3,8 miliárd eur.

Najnovšie bezpečnostné prvky

Pôvodne si mala dostavba jadrových blokov v Mochovciach vyžiadať 2,8 miliardy eur. Dostavba sa však predražila, a to aj kvôli potrebe implementovať najmodernejšie bezpečnostné opatrenia, ktoré prišli do „módy“ po havárii v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime. „Akcionári potvrdili, že tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce sú prvými VVER blokmi, v ktorých projekte sú zapracované všetky post-fukušimské zlepšenia, schválené Úradom jadrového dozoru v záverečnej správe o Záťažových testoch v Slovenskej republike,“ uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Podľa nej sa akcionári spoločnosti na valnom zhromaždení taktiež dohodli na ďalšej analýze celkového dopadu záverečných opatrení, ktoré vyplynuli zo záťažových testov a ovplyvňujú harmonogram a rozpočet projektu. „Analýza by mala byť predložená akcionárom v lete tohto roka,“ konštatovala Burdová.

Boj o peniaze

Navýšenie rozpočtu na dostavbu Mochoviec nebolo také jednoduché. Zástupcovia štátu totiž súhlasili s približne miliardovým predražením dostavby postupne. Trvalo to vyše roka. Štát si preveroval na čo a komu sú prostriedky určené. Minulý rok súhlasili štátni akcionári s navýšením zhruba 500 miliónov eur a začiatkom roka zdvihli ruky za 85 miliónov eur.

Dostavba sa už nebude predražovať

Schválených 3,8 miliárd eur na dostavbu dvoch jadrových blokov by mala byť definitívna suma. Potvrdil to na výročnej tlačovej konferencii v Ríme začiatkom marca tohto roku aj šéf talianskej energetickej skupiny Enel Fulvio Conti. „Pokračujeme v dostavbe. Považujeme to za strategický projekt. Sme presvedčení, že budeme mať dobré výsledky,“ povedal pred zhruba mesiacom Conti.

Projekt finišuje

Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Pôvodne sa však hovorilo o termínoch koniec roka 2012 a jeseň 2013. Minulý týždeň elektrárne informovali, že začali s funkčnými skúškami rozvádzačov vysokého napätia na dostavovaných jadrových blokoch. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame