Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE Nicola Cotugno
generálny riaditeľ Slovenských elektrární Nicola Cotugno seas.sk
7. apríla 2015 13:38 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Dostavba Mochoviec zostáva pre elektrárne prioritou

Podľa nového generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Nicolu Cotugna proces dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by nemal ovplyvniť ani plánovaný predaj 66-percentného podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce zostáva pre Slovenské elektrárne prioritou, a to aj po výmene generálneho riaditeľa v elektrárňach. „Jednou z najväčších priorít sú rozhodne Mochovce 3 a 4. Urobíme všetko pre to, aby sme projekt dokončili včas a za rozpočet, ktorý nedávno schválili akcionári. Je to náročná úloha pre nás všetkých, ale verím, že sme konečne nastavili dobré podmienky na realizáciu aj pre dodávateľov a že máme všetky schopnosti potrebné na to, aby sme túto úlohu zvládli,“ povedal v rozhovore pre podnikový časopis E Slovensko nový riaditeľ Slovenských elektrární Nicola Cotugno, ktorý koncom januára vystriedal vo funkcii Lucu D‘Agneseho.

Predaj by dostavbu nemal ovplyvniť

Dostavbu mochoveckých jadrových blokov by podľa Cotugna nemal ovplyvniť proces predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární, ktorý predáva talianska spoločnosť Enel, a ktorý v súčasnosti vrcholí. „Potenciálny predaj by nemal ovplyvniť naše plány a priority. Stále sa musíme snažiť o excelentnosť a o vynikajúce výsledky. Zostaňme sústredení na naše priority a nenechajme sa rozptyľovať tým, čo sa odohráva v pozadí. Výsledok uvidíme neskôr, nateraz vieme, kam smerujeme,“ konštatoval Cotugno.

Dostavba sa predražila

Dostavba mochoveckých blokov bude stáť vyše 4,6 miliardy eur. Pôvodne sa pritom hovorilo o sume 2,8 miliardy eur, neskôr o čiastke 3,8 miliardy eur. Tretí blok by mal začať komerčne vyrábať elektrinu v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr. Prvými odhadovanými termínmi boli pritom roky 2012 respektíve 2013. Projekt výstavby tretieho a štvrtého reaktora v Mochovciach sa začal ešte za bývalého režimu. V roku 1992 sa projekt pre nedostatok financií zastavil. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008, to už viac ako dva roky pôsobil v podniku taliansky Enel, ktorý kúpil od štátu 66-percentný podiel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame