Dostavba Mochoviec pokračuje. Vo veľmi miernom tempe.

17. októbra 2017 13:14
vEnergetike.sk/SITA

Podľa aktuálne zverejnených údajov je tretí jadrový blok dostavaný na 95,8 % a štvrtý blok na 84,2 %.

Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce veľmi mierne pokročila. Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, finišujú najmä s dostavbou tretieho bloku, ktorý má byť hotový o rok skôr ako štvrtý. Podľa aktuálne zverejnených údajov je tretí jadrový blok dostavaný na 95,8 %. V lete sa pritom jeho dokončenosť pohybovala na úrovni 95,4 %.

Milióny odpracovaných hodín

Viac prác sa za ostatných mesiacov urobilo na štvrtom mochoveckom bloku. Kým tento blok bol v lete dokončený na 83,5 %, koncom septembra to bolo 84,2 %. Na dostavbe oboch jadrových blokov v Mochovciach bolo doteraz odpracovaných takmer 72 miliónov človekohodín. Na dostavbe blokov pracuje viac ako päťtisíc pracovníkov. Projekt dohromady vytvára 15 tisíc priamych, nepriamych a vyvolaných pracovných miest.

Posuny termínov

Tretí blok v Mochovciach by sa mal uviesť do prevádzky ku koncu budúceho roka. Štvrtý blok by mali dokončiť o rok neskôr. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, respektíve 2013. Okrem termínov sa viackrát menil aj rozpočet dostavby jadrových blokov. Najnovší rozpočet na dostavbu je vo výške 5,4 miliardy eur. Podľa plánov z roku 2008 si pritom mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur.

Riaditeľ verí

Nový riaditeľ projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce Francisco Jos? Morejon Verd? už neočakáva veľké projektové zmeny. „Prijali sme veľmi prísny manažérsky a kontrolný systém,“ povedal koncom leta pre podnikový časopis Slovenských elektrární Energia pre krajinu Verd?.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?