Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce SITA
9. septembra 2013 19:26 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Dostavba Mochoviec pokračuje podľa nového plánu

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) požiadali Úrad jadrového dozoru SR o predĺženie termínu v stavebnom povolení týkajúceho sa dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Chcú tak zosúladiť nový harmonogram dostavby so stavebným povolením vydaným úradom pred zhruba piatimi rokmi. Ako vyplýva z informácií, ktoré zverejnil dozorný orgán, slovenský dominantný výrobca elektriny požiadal úrad predĺžiť pôvodný termín dokončenia stavby z 31. decembra tohto roka na 31. decembra 2016.

Slovenské elektrárne upozorňujú, že jadrové bloky sa dokončia v súčasnosti deklarovaných termínoch., teda v decembri 2014 sa dokončí dostavba tretieho bloku a v roku 2015 štvrtého bloku. „Činnosti, ktoré budú vykonávané po tomto termíne, nebudú mať vplyv na spúšťanie, ani na komerčnú prevádzku nových blokov elektrárne. Budú zamerané na dovybavenie objektu podporného centra údržby systému kontroly riadenia, ktoré je taktiež predmetom stavebného povolenia, a preto sme v súlade s platným harmonogramom projektu v žiadosti uviedli termín december 2016,“ vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová.

Úrad už začal v tejto veci správne konanie. „Účastníci konania môžu uplatniť svoje námietky v lehote siedmich dní odo dňa doručenia oznámenia, inak sa na ne neprihliadne. V rovnakej lehote sú povinné oznámiť svoje stanoviská dotknuté orgány. Ak v určenej lehote neoznámia svoje stanovisko k navrhovanej zmene, má sa za to, že s ňou súhlasia,“ informoval dozorný orgán.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov. Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame