Dostavba Mochoviec má dvojtýždňové meškanie. Termíny by to nemalo ohroziť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister žiga
Minister hospodárstva Peter Žiga SITA

Minister hospodárstva Peter Žiga v relácii Sobotné dialógy znova potvrdil, že štát je pripravený znova pristúpiť k takzvaným plynovým vratkám pre slovenské domácnosti.

Uvedenie tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce v druhom kvartáli budúceho roku do prevádzky je stále reálne. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy minister hospodárstva Peter Žiga. „Máme informácie, že asi došlo k dvojtýždňovému posunu. Takže horúca hydroskúška by mala začať v najbližších dňoch. Pokiaľ bude všetko v poriadku, dôjde po horúcej hydroskúške k zavážaniu jadrového paliva,“ povedal Žiga.

Podľa poslanca Národnej rady SR za stranu SaS Karola Galeka, termíny dostavby mochoveckých blokov nie sú reálne. „Termíny sú veľmi hraničné a postavené na vode,“ uviedol Galek. Slovenské elektrárne by mali podľa posledných plánov uviesť tretí blok v Mochovciach v druhom kvartáli budúceho roku a štvrtý blok o rok neskôr. Dostavba Mochoviec by mala stáť 5,4 miliardy eur. „Sme ubezpečovaní zo strany akcionárov, že nedôjde k navyšovaniu rozpočtu,“ dodal Žiga.

Plynové vratky

Ak budú ceny plynu na svetových trhoch rásť, čo by malo za následok nárast koncových cien plynu na Slovensku, tak štát je pripravený znova pristúpiť k takzvaným plynovým vratkám pre slovenské domácnosti. „My sa naďalej budeme snažiť, aby ceny plynu boli sociálne primerané,“ povedal Žiga. Podľa Galeka ide o obyčajnú predvolebnú korupciu. „Ľuďom dávate niečo, čo ste im predtým zobrali,“ zdôraznil Galek. „To nie je pravda,“ reagoval Žiga. Podľa poslanca Galeka vďaka tomu, že štát vlastní Slovenský plynárenský priemysel (SPP), podnik každoročne vykazuje stratu. Za päť rokov sa mala táto strata štátneho podniku podľa neho vyšplhať už na 480 miliónov eur. „SPP nie je v strate,“ zdôraznil Žiga.

Minister hospodárstva v Sobotných dialógoch taktiež zopakoval, že Slovensko je pripravené na prípadnú plynovú krízu. Ak sa zastavia dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu, tak slovenskí odberatelia by počas sto dní nemali pocítiť žiadne výpadky dodávok plynu. Tie by boli zabezpečené tak vďaka zásobám plynu v podzemných zásobníkoch,ako aj vďaka možnosti dostávať plyn aj plynovodmi z Česka, Rakúska či Maďarska. Pripravenosť Slovenska na prípadnú plynovú krízu potvrdil aj poslanec Galek.

Koniec podpory

Minister Žiga potvrdil, že všeobecný hospodársky záujem pri využívaní domáceho uhlia na výrobu elektriny sa skončí o sedem rokov skôr, teda v roku 2023. V súčasnosti odberatelia elektriny ročne vo svojich faktúrach platia na tento všeobecný hospodársky záujem celkovo okolo 115 miliónov eur. Ukončenie dotovania domáceho uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny však neznamená automatické uzatvorenie samotných baní. „Pokiaľ si bane nájdu svoj odbyt, či už na Slovensku alebo v zahraničí, môžu naďalej pokračovať vo svojej činnosti,“ uviedol Žiga. Aj poslanec za SaS nemá problém s tým, že by bane ďalej fungovali na trhovom princípe bez štátnych dotácií. „V prvom rade treba ukončiť výrobu elektriny z uhlia,“ konštatoval Galek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať