Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA
11. decembra 2013 12:18 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Dostavba mochoveckých jadrových blokov pokračuje

Slovenské elektrárne, ktoré dostavbu jadrových blokov realizujú, aktuálne nainštalovali v nejadrovej časti tretieho bloku systém napájacej vody a hlavného parného systému.

Na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) sa stále pracuje. Slovenské elektrárne, ktoré dostavbu realizujú, aktuálne nainštalovali v nejadrovej časti tretieho jadrového bloku systém napájacej vody a hlavného parného systému. „Systém napájacej vody sa skladá z čerpacej stanice s piatimi čerpadlami a dvomi pomocnými čerpadlami na blok, ktoré zabezpečujú vodu pre hlavný kolektor zásobujúci šesť parogenerátorov,“ informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...