Dostavba mochoveckých blokov pokračuje

8. mája 2013 0:00

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) dosiahli ďalší míľnik pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Spoločnosť ukončila montáž hlavného parného potrubia v nejadrovej časti tretieho bloku. „Hlavné parné potrubie na treťom bloku je pripravené na hydraulickú skúšku. Parné potrubie je jedným z hlavných systémov sekundárneho okruhu. Cez potrubie bude k turbínam prechádzať 2 800 ton pary za hodinu. Vysoká kvalita a tesnosť zvarov na potrubí bola skontrolovaná röntgenovými skúškami, aby sa zabezpečila bezpečnosť budúcej prevádzky,“ informovala hovorkyňa SE Janka Burdová.

Mochovce elektráreň atómová
Ilustračné foto SITA/AP

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.Čo si o tom myslíte?