Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Dostavané Mochovce pomôžu rozpočtu. Na snímke minister financií Peter Kažimír. SITA
26. mája 2013 15:50 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Dostavané mochovecké bloky potešia aj štátny rozpočet

Po dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) si príde na svoje aj štátny rozpočet. Ako uviedli Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré v súčasnosti dostavujú dva jadrové mochovecké bloky, vo svojom podnikovom mesačníku, po sprevádzkovaní blokov bude štátny rozpočet ročne bohatší o zhruba 109 mil. eur. Toľko prostriedkov by sa totiž malo vďaka dvom novým jadrovým blokom priamo alebo nepriamo odviesť do štátneho rozpočtu vo forme daní, či odvodov. Po dostavbe atómovej elektrárne by mal taktiež štát ako 33-percentný akcionár SE dostávať aj podiel zo zisku firmy vo forme dividend, keďže ich vyplácanie je dočasne pozastavené aj pre tento investičný projekt.

Už v súčasnosti podľa elektrární prináša dostavba EMO prostriedky do štátneho rozpočtu. „Nové bloky Mochoviec generujú eurá už počas dostavby. Každé euro investované do dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómových elektrární Mochovce vytvorí prírastok hrubého národného produktu Slovenska v objeme 2,36 eura,“ informoval podnik vo svojom mesačníku na základe analýzy, ktorú si nechal vypracovať od spoločnosti BDO. Dostavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach v súčasnosti priamo či nepriamo generuje necelých 10 tisíc pracovných miest.

„Viac ako 100 slovenských firiem participuje na dostavbe blokov,“ uvádza sa v analýze. Najviac firiem pochádza z bratislavského a nitrianskeho kraja. Štvrtina slovenských firiem pochádza z regiónov s vyššou ako 13-percentnou nezamestnanosťou. Dostavba Mochoviec by mala stáť 3,8 mld. eur. Podľa analýzy viac ako polovica investície by mala skončiť u slovenských dodávateľov. Po sprevádzkovaní mochoveckých blokov nájde prácu takmer 600 väčšinou vysokokvalifikovaných pracovníkov, ktorým slovenský dominantný výrobca elektriny sľubuje nadpriemerné platy. Tretí a štvrtý jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce pokryjú takmer tretinu spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov. Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame