Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico plynovod Vojany Užhorod
Predseda vlády SR Robert Fico na slávnostnom uvedení plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom do komerčnej prevádzky. SITA
1. októbra 2014 15:57 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Dostávame o polovicu menej plynu

Slovensko zaznamenalo znížené dodávky plynu o 50 %. Slovenskí odberatelia môžu byť podľa premiéra Roberta Fica, ako aj podľa plynárov naďalej pokojní.

Slovensko zaznamenalo pokles dodávok zemného plynu o 50 %. Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovenský plynárenský priemysel (SPP) však aj napriek takýmto zníženým dodávkam plynu naďalej garantuje plynulé dodávky tak pre domácnosti ako aj pre firmy. „SPP okamžite reagoval na situáciu a mimoriadne nakúpil zemný plyn na spotovom trhu, ktorý postačuje na vykrytie súčasnej dennej spotreby,“ dodal Fico.

Veľvyslanci v pohotovosti

Premiér už oslovil slovenských veľvyslancov v najvýznamnejších krajinách, aby tie informovali o vývoji situácie s dodávkami plynu. „Predovšetkým chceme koordinovať túto situáciu s Európskou komisiou, kde nevylučujem, že budeme vyvíjať tlak aj na osobné stretnutia, pretože Slovensko bude potrebovať spoluprácu v európskom priestore,“ uviedol Fico. Podľa neho plyn sa stal „predmetom politického súboja“.

Trvá na zlacňovaní

Aj napriek kráteným dodávkam zemného plynu premiér neočakáva jeho zdražovanie pre slovenské domácnosti. „V tomto prípade ide o pohrávanie sa s plynom a nie o jeho nedostatok. Na trhoch sa neobjavili žiadne náznaky zdražovania plynu. My naďalej rátame s tým, že regulačný úrad príjme cenové rozhodnutie, ktoré bude hovoriť o znížení cien plynu pre slovenské domácnosti,“ povedal Fico.

Vždy pripravení plynári

Plynulé dodávky plynu okrem premiéra garantujú aj samotní plynári. „Naďalej garantujeme plynulé a kontinuálne dodávky pre všetkých svojich zákazníkov od domácností až po veľké priemyselné podniky,“ povedal hovorca SPP Peter Bednár. Okrem mimoriadnych nákupov na spotovom trhu sa plynári spoliehajú aj na zásobníky. „Zásobníky sú hlavným nástrojom na vykrytie dennej spotreby v zimnom období. Máme v súčasnosti v zásobníkoch uložených vyše 1,5 miliárd metrov kubických plynu. Vtláčanie plynu do zásobníkov bude pokračovať ešte do konca októbra,“ poznamenal Bednár.

Reverzné toky

Pripravené sú podľa plynárov aj reverzné toky s Rakúskom a s Českou republikou. „Reverzný tok je funkčný a technicky pripravený na prípadné spustenie v priebehu niekoľkých hodín. Prostredníctvom zazmluvnenej pevnej prepravnej kapacity cez územie ČR má SPP zabezpečený prístup na likvidný nemecký spotový trh,“ konštatoval Bednár.

Na Slovensko prúdi z Ruska cez Ukrajinu menej plynu zhruba tri týždne. Slovenskí plynári najprv zaznamenali krátenie dodávok plynu o zhruba 10 %, neskôr to bolo na úrovni 25 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame