Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biomasa OZE
Ilustračné foto pixabay.com
13. mája 2019 13:12 Nezaradené od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Dostanú domácnosti chuť na dotácie na biomasové kotly?

Maximálne bude môcť v utorok rodinný dom získať 1 500 eur na kotol na biomasu.

Slovenské domácnosti žijúce mimo bratislavského regiónu sa môžu znova uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu kotla na biomasu. Vo štvrtom kole projektu Zelená domácnostiam II pritom domácnosti nemali o dotácie na tento malý obnoviteľný zdroj energie (OZE) príliš veľký záujem, keďže z vyčlenenej celkovej sumy 800 tisíc eur sa minulo len niečo vyše 456 tisíc eur. Aj v ôsmom kole plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyčleniť 800 tisíc eur.

Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič, v ďalších kolách určených pre kotly na biomasu je plánovaná už len polovica finančných prostriedkov, čiže 400 tisíc eur. „Podľa toho, koľko zostane prostriedkov, budú sumy navýšené u tých zariadení, o ktoré je najväčší záujem,“ podotkol Jurikovič s tým, že v súčasnosti ešte nie je rozhodnuté, na ktoré kolá sa dotácie navýšia. Najväčší záujem zo strany domácností je však o poukážky na kúpu a inštaláciu tepelných čerpadiel a solárnych kolektorov.

Maximálne bude môcť rodinný dom získať 1 500 eur na kotol na biomasu. SIEA plánuje vydať vyše 500 poukážok, ktoré si budú môcť domácnosti následne preplatiť do 14. augusta tohto roka. Aktuálne ôsme kolo projektu Zelená domácnostiam začne v utorok 14. mája o 15. hodine. Uzatvorené bude po minutí prostriedkov alebo po 24 hodinách od spustenia kola.

Do septembra tohto roku plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyhlásiť spolu 20 kôl. Národný projekt Zelená domácnostiam II je financovaný prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila v pilotnom projekte Zelená domácnostiam takmer 30 kôl podávania žiadostí a podľa odhadov bude od začiatku projektu nainštalovaných takmer 18,5 tisíca zariadení v hodnote 41 miliónov eur. Týka sa to takmer sedemtisíc domácností. V rámci projektu bola podporená kúpa a inštalácia skoro 3 600 fotovoltických systémov, 2 600 kotlov na biomasu a viac ako 5 200 tepelných čerpadiel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame