Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
22. marca 2015 13:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Dosiahnuť cenu 120 USD za barel bude podľa OPEC-u náročné

Saudskoarabský guvernér Organizácie krajín vyvážajúcich ropu Mohammed al-Madi taktiež uviedol, že postoj Saudskej Arábie k rope neovplyvňujú politické motívy

Bude ťažké, aby ropa opäť dosiahla cenu v intervale od 100 do 120 USD za barel. Saudskoarabský guvernér Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Mohammed al-Madi to uviedol v nedeľu. „Myslím, že bude ťažké znovu dosiahnuť sumu 120 (USD za barel). Rozumieme, že všetky krajiny chcú vyššie príjmy… My chceme vyššie príjmy, my ich ale chceme pre nás aj pre budúce generácie,“ povedal. V súčasnosti sa cena ropy Brent pohybuje na úrovni okolo 55 USD za barel.

Madi taktiež zopakoval, že postoj Saudskej Arábie k rope neovplyvňujú politické motívy. „Nie sú žiadne politické dimenzie v tom, čo robíme na ministerstve ropného priemyslu. Naša vízia je komerčná a ekonomická. Nemáme v úmysle nikomu ubližovať,“ povedal. „Naša vízia je nasledovná: výrobcovia, ktorí majú nižšie náklady, musia mať prioritu, tí čo však majú vyššie náklady, musia počkať na svoju príležitosť,“ povedal saudskoarabský guvernér OPEC. Zároveň uviedol, že cenový vývoj je výsledkom faktorov na strane dopytu a ponuky. „Myslíte, že OPEC dokáže kontrolovať ceny? Odpoveď je, že ak by to dokázal, robil by tak, nie je však v záujme OPEC kontrolovať ceny,“ povedal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies