Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com
11. augusta 2017 16:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dopyt po rope v tomto roku posilní o 1,5 mil. barelov denne

Medzinárodná agentúra pre energetiku očakáva relatívne silný rast globálneho dopytu aj v budúcom roku.

Globálny dopyt po rope podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) medziročne rastie silnejšie, ako sa pôvodne odhadovalo. Agentúra očakáva, že za celý rok 2017 sa globálny dopyt zvýši o 1,5 mil. barelov ropy denne a to aj vďaka tomu, že v prvom štvrťroku dopyt stúpol veľmi výrazne, a to o 1,8 mil. barelov denne. IEA zároveň predpovedá relatívne silný rast dopytu po rope v budúcom roku, a to na úrovni 1,4 mil. barelov denne. Agentúra to uviedla v piatok v pravidelnej správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.

Agentúra však dodáva, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v júli dodržiavala svoje záväzky o redukcii ťažby iba na úrovni 75 percent. Išlo o ich slabšie plnenie v porovnaní s júnom, kedy kartel podľa revidovaných údajov dodržiaval záväzky o redukcii ťažby na úrovni 77 percent. Ropné krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC-u, dodržiavali v júli sľúbené zníženie produkcie iba na úrovni 67 percent.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame