Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
20. januára 2014 12:14 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dopyt po rope v Číne vlani spomalil

Z predbežných údajov, ktoré zverejnila čínska vláda, vyplýva, že dopyt po rope v krajine v minulom roku stúpol o 1,6 %. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) rátala s jeho zväčšením o 3,8 %.

Dopyt po rope v Číne v roku 2013 rástol najpomalším tempom za päť rokov. Dopyt druhého najväčšieho spotrebiteľa ropy vo svete vlani posilnil o 1,6 %. Vyplýva to z kalkulácií agentúry Reuters založených na predbežných údajoch, ktoré zverejnila čínska vláda. Podľa vládnych údajov bol v decembri v krajine dopyt na úrovni 10,06 mil. barelov ropy denne. Bolo to o 7,5 % menej v porovnaní s rekordným dopytom 10,88 mil. barelov denne v decembri 2012, ale zároveň išlo o rast o 1,2 % oproti novembrovému dopytu 9,94 mil. barelov denne. Celoročná spotreba v roku 2013 bola na úrovni 9,78 mil. barelov

Posilnenie vlaňajšieho čínskeho dopytu po rope o 1,6 % zaostalo za prognózou Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), ktorá rátala s jeho zväčšením o 3,8 %. Bolo však v súlade s predpoveďou najväčšej čínskej ropnej firmy, China National Petroleum Corporation (CNPC), ktorá minulý týždeň odhadla, že vlaňajší rast dopytu bol na úrovni 1,7 %. CNPC prognózuje, že v tomto roku dopyt po rope v Číne stúpne o 4 %.

Spotreba ropy v Číne je kľúčovým faktorom pri určovaní jej cien a krajina počas väčšej časti uplynulých desiatich rokov bola motorom rastu globálneho dopytu. Spomalenie rastu čínskeho dopytu zabrzdilo ceny ropy, ktoré by inak stúpli v dôsledku poklesu exportu z Iránu, pretrvávajúcich výpadkov ťažby v Líbyi a narušovaní produkcie v Sudáne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame