Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dopyt po rope v Číne vlani spomalil

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Z predbežných údajov, ktoré zverejnila čínska vláda, vyplýva, že dopyt po rope v krajine v minulom roku stúpol o 1,6 %. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) rátala s jeho zväčšením o 3,8 %.

Dopyt po rope v Číne v roku 2013 rástol najpomalším tempom za päť rokov. Dopyt druhého najväčšieho spotrebiteľa ropy vo svete vlani posilnil o 1,6 %. Vyplýva to z kalkulácií agentúry Reuters založených na predbežných údajoch, ktoré zverejnila čínska vláda. Podľa vládnych údajov bol v decembri v krajine dopyt na úrovni 10,06 mil. barelov ropy denne. Bolo to o 7,5 % menej v porovnaní s rekordným dopytom 10,88 mil. barelov denne v decembri 2012, ale zároveň išlo o rast o 1,2 % oproti novembrovému dopytu 9,94 mil. barelov denne. Celoročná spotreba v roku 2013 bola na úrovni 9,78 mil. barelov

Posilnenie vlaňajšieho čínskeho dopytu po rope o 1,6 % zaostalo za prognózou Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), ktorá rátala s jeho zväčšením o 3,8 %. Bolo však v súlade s predpoveďou najväčšej čínskej ropnej firmy, China National Petroleum Corporation (CNPC), ktorá minulý týždeň odhadla, že vlaňajší rast dopytu bol na úrovni 1,7 %. CNPC prognózuje, že v tomto roku dopyt po rope v Číne stúpne o 4 %.

Spotreba ropy v Číne je kľúčovým faktorom pri určovaní jej cien a krajina počas väčšej časti uplynulých desiatich rokov bola motorom rastu globálneho dopytu. Spomalenie rastu čínskeho dopytu zabrzdilo ceny ropy, ktoré by inak stúpli v dôsledku poklesu exportu z Iránu, pretrvávajúcich výpadkov ťažby v Líbyi a narušovaní produkcie v Sudáne.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 20. januára 2014 12:14

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...