Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
11. septembra 2014 14:51 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dopyt po rope sa výrazne spomaľuje

Medzinárodná agentúra pre energetiku konštatovala, že v druhom kvartáli tohto roka rástol dopyt po rope najpomalším tempom za takmer 2,5 roka.

Rast globálneho dopytu po rope sa spomaľuje významným tempom, keďže sa spomalili ekonomiky Európy a Číny. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Agentúra smerom nadol revidovala svoju prognózu rastu dopytu po rope. IEA konštatovala, že v druhom kvartáli tohto roka rástol dopyt po rope najpomalším tempom za takmer 2,5 roka.

IEA teraz predpokladá, že za celý rok 2014 sa globálny dopyt po rope zväčší o 900 tis. barelov denne. Predošlá predikcia rátala s rastom dopytu o 1,05 mil. barelov denne. V roku 2015 sa podľa novej prognózy dopyt po rope zvýšil o 1,2 mil. barelov denne. Doteraz agentúra odhadovala, že v budúcom roku dopyt posilní o 1,3 mil. barelov denne. „Ekonomiky eurozóny, ktoré zápasia so stagnáciou, sa dostávajú nebezpečne blízko k deflácii,“ konštatovala IEA. Dodala pritom, že dopyt po rope zo strany Číny sa pravdepodobne nezväčší oveľa viac ako o 2 %.

Ceny ropy prvýkrát po viac ako roku v septembri klesli pod hranicu 100 USD za barel. Smerom nadol ich zatlačila kombinácia spomaľujúceho sa rastu dopytu a vysokých dodávok. IEA očakáva, že za celý rok 2014 sa dodávky zo strany producentov, ktorí nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), zväčšia o 1,6 mil. barelov denne. Dôvodom je rozmach ťažby ropy z bridlíc v USA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies