Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
5. marca 2018 15:33 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dopyt po rope by mal v najbližších piatich rokoch stúpnuť o 7 %

Medzinárodná agentúra pre energetiku očakáva, že do roku 2023 celosvetový dopyt po rope vzrastie na 104,7 mil. barelov denne, pričom až 80 % z prírastku pokryje ťažba v USA.

Globálny dopyt po rope podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) do roku 2023 posilní o približne sedem percent na 104,7 mil. barelov denne. Až 80 percent z prírastku dopytu pritom podľa IEA uspokojí zvyšujúca sa ťažba ropy v USA. Agentúra to uviedla vo svojej výročnej správe o trhu s ropou, ktorú zverejnila v pondelok.

Najvýraznejší rast produkcie ropy IEA v najbližších piatich rokoch očakáva v amerických štátoch Texas a Nové Mexiko. Ťažba v tejto oblasti sa podľa nej do roku 2023 zdvojnásobí.

Hoci USA budú podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku zohrávať v raste produkcie najväčšiu rolu, zároveň predpokladá, že Kanada, Brazília a Nórsko budú ťažiť dostatok ropy na to, aby v najbližších piatich rokoch pokryli zvyšnú časť prírastu dopytu. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podľa prognózy agentúry zvýši svoju produkčnú kapacitu do roku 2023 iba mierne. Dôvodom bude prudký pokles ťažby vo Venezuele.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame