Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
14. októbra 2014 12:22 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dopyt po rope klesne, tvrdí IEA

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v budúcom roku očakáva rast dopytu po rope o 1,1 mil. barelov denne. Doteraz predpokladala, že v roku 2015 sa dopyt po rope zväčší o 1,4 mil. barelov denne.

Globálny rast dopytu po rope v budúcom roku bude oveľa miernejší, ako sa pôvodne prognózovalo. Uviedla to v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) a dodala, že ceny ropy sa pravdepodobne ešte viac znížia. IEA teraz predpokladá, že za celý tento rok sa dopyt po rope zväčší o 0,7 mil. barelov denne. Pôvodne odhadovala, že dopyt v tomto roku stúpne o 0,9 mil. barelov denne. V budúcom roku IEA očakáva rast dopytu o 1,1 mil. barelov denne na 93,5 mil. barelov denne. Doteraz agentúra predpokladala, že v roku 2015 sa dopyt po rope zväčší o 1,4 mil. barelov denne.

Ceny ropy v septembri klesli už tretí mesiac po sebe. Londýnska ropa Brent zlacnela na štvorročné minimum zhruba 88 USD za barel. Dôvodom je vysoká ponuka a spomaľujúci sa rast dopytu. Od júna ropa Brent zlacnela o vyše 20 %. Globálna ponuka ropy pritom v septembri stúpla o takmer 910 tis. barelov denne na 93,8 mil. barelov denne. Ťažbu zvýšili členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj štáty, ktoré nie sú členmi tohto kartelu.

Medzinárodná agentúra pre energetiku zredukovala prognózu dopytu po rope z produkcie OPEC-u. Predpokladá, že dopyt po rope od tohto kartelu bude v roku 2015 na úrovni 29,3 mil. barelov denne. V predošlej predikcii rátala s tým, že dopyt po rope OPEC-u bude v budúcom roku vo výške 29,5 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame