Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotolňa domová teplo
Poplatok v priemere 34 eur za rok sa nepáči spoločenstvám vlastníkov bytov. Na prokuratúre však nepochodili. osbd.sk
10. novembra 2014 15:16 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domové kotolne by si mal postaviť kto chce. Tvrdí opozícia.

Opoziční poslanci Jozef Viskupič a Lucia Nicholsonová predložili na riadnu schôdzu parlamentu novelu zákona o tepelnej energetike, ktorá by mala zrušiť ustanovenia, ktoré podľa nich sťažujú stavať v bytových domoch malé domové kotolne.

Opozičným poslancom sa nepáči novela zákona o tepelnej energetike. Po vyše polroku, kedy poslanci vládnu novelu zákona v pléne schválili, prichádzajú s návrhom ďalšej novely. Poslancom Jozefovi Viskupičovi (OĽaNO) a Lucie Nicholsonovej sa nepáčia v zákone ustanovenia, ktoré podľa nich sťažili v bytových domoch výstavbu malých domových kotolní. „Hlavným cieľom návrhu zákona je, aby si napríklad spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome mohli zvoliť výhodné dodávky tepla, a aby im nemohla byť znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome,“ uviedli poslanci.

Ide o teplárenské nevoľníctvo?

Opoziční poslanci preto navrhujú, aby sa so zákona o tepelnej energetike vypustili ustanovenia, podľa ktorých má pri výstavbe domových kotolní veľký dodávateľ tepla v stavebnom konaní postavenie dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné. „V praxi toto neprijateľné ustanovenie o dodávateľovi ako dotknutom orgáne vydávajúcom záväzné stanovisko znamená právo veta miestnej teplárne okrem iného na zablokovanie výstavby vlastných kotolní v bytových domoch, teda akési teplárenské nevoľníctvo. Bytové domy sú de facto v nevoľníckom postavení vo vzťahu k miestnym teplárňam, a to bez reálnej možnosti sa z tohto nevoľníctva vymaniť zriadením vlastnej kotolne,“ konštatovali poslanci.

Rôzne názory

Na novelu zákona o tepelnej energetike majú rôzne názory aj organizácie zastupujúce vlastníkov bytov. Kým viceprezidentka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anna Krajčiová tvrdí, že novela zákona prináša stabilizáciu cien tepla, Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku organizuje proti novele petíciu.

Hovoria o dominovom efekte

Podľa Krajčiovej ceny tepla by sa mali zastabilizovať pre väčšinu odberateľov tepla tým, že sa zvýšili kompetencie dotknutých subjektov a samosprávy v prípade posudzovania výstavby nových zdrojov tepla. „Ide o správny krok, ktorý umožňuje kontrolovať nesystémové odpájanie bytových domov od systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT). Všetci si musíme uvedomiť, že ak sa niekto odpojí, niekomu cena tepla porastie. Ide o nebezpečný dominový efekt, na ktorého konci sú domy, v ktorých žijú sociálne slabší obyvatelia,“ uviedla v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Krajčiová.

Petícia proti

Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku organizuje petíciu aj kvôli tomu, že po novom sú sťažené podmienky pri budovaní vlastných kotolní. „Novela zamedzuje vlastníkom bytov zvoliť ekonomickejší spôsob pri zásobovaní teplom budovaním zdrojov tepla v mieste spotreby, ktoré sú jedinou konkurenciou pre málo efektívnych dodávateľov tepla zo zdrojov a rozvodov centrálneho zdroja tepla. Tieto zdroje sú často morálne i fyzicky opotrebované, ale zákon ich napriek tomu zvýhodňuje,“ píše sa v petícii, ktorú združenie zverejnilo na svojej internetovej stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies