Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com
17. apríla 2017 10:03 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnostiam rozdajú milión eur na fotovoltické panely

V utorok vyhlási Slovenská inovačná a energetická agentúra siedme kolo podpory na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií.

Slovenské domácnosti sa už v utorok od 15:00 budú môcť uchádzať o ďalšiu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). V siedmom kole štát podporí fotovoltické panely. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, vyčlenila na toto kolo jeden milión eur.

„O poukážky s platnosťou troch mesiacov môžu požiadať domácnosti vo všetkých krajoch okrem bratislavského. O uzatvorení kola budeme informovať na internetovej stránke projektu. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii v osobitných podmienkach siedmeho kola,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

Naštudovanie manuálu

Pri žiadostiach o príspevky na fotovoltické panely si môžu domácnosti naďalej uplatniť upredňostňujúce kritérium, ak využijú elektrické akumulátory. Podľa Jurikoviča naďalej platí, aby si domácnosti, ale aj zhotovitelia dôsledne prečítali všeobecné a osobitné podmienky k projektu, ako aj manuál, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke. „V procese posudzovania žiadosti o preplatenie poukážky sú často identifikované neúplné, alebo po formálnej stránke chybné potrebné dokumenty. Opakované žiadosti o odstránenie nedostatkov a náprava chybných dokladov a údajov v žiadostiach neúmerne predlžuje proces posúdenia a následného preplatenia poukážky,“ konštatoval Jurikovič.

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame