Domácnostiam hrozia od nového roka nižšie ceny elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
žiarovka Slovensko
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Kým v minulom roku pracoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR pri stanovovaní tohtoročných cien elektriny pre domácnosti s cenou silovej elektriny na úrovni 35,3072 eura za megawatthodinu, v tomto roku to bude o necelé dve eura menej.

Po lacnejšom plyne pre slovenské domácnosti by mohla prísť aj lacnejšia elektrina. A to od budúceho roka. Nahráva tomu nižšia veľkoobchodná cena silovej elektriny, ako bola vlani. Kým v minulom roku pracoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) pri stanovovaní tohtoročných cien elektriny pre domácnosti s cenou silovej elektriny na úrovni 35,3072 eura za megawatthodinu, v tomto roku to bude o necelé dve eura menej. Regulačný úrad oznámil, že na základe priemernej ceny silovej elektriny na pražskej burze v prvom polroku tohto roka bude pri stanovovaní budúcoročných cien elektriny pre domácnosti pracovať s cenou 33,852 eura za megawatthodinu.

Zatiaľ nechcú špekulovať

O koľko by mohla vďaka tomu koncová cena elektriny klesnúť, zatiaľ regulátor nechcel špekulovať. „Úrad sa drží zásady nevysielať signály o cenách dopredu. Vyjadríme sa až vtedy, keď budeme mať všetky potrebné údaje a informácie ako fakty,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták. Isté však je, že veľkoobchodná cena silovej elektriny tvorí zhruba 47 % z koncovej ceny elektriny, ktorú platí každý odberateľ vo svojich faktúrach.

Zelená a hnedá hrozba

Priaznivý vývoj veľkoobchodnej ceny elektriny na medzinárodných burzách, a tým aj možnosť poklesu cien elektriny pre domácnosti, môže podľa regulátora už tradične ohroziť takzvaná tarifa za prevádzkovanie systému. Tá tvorí zhruba 11 % z koncovej ceny elektriny a zahŕňa v sebe podporu pre zelenú elektrinu a podporu pre výrobu elektriny z domáceho uhlia. „Negatívne môže na ceny zapôsobiť iba vplyv obnoviteľných zdrojov energií (OZE), kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) a náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia,“ konštatoval Lupták. V minulom roku všetci odberatelia podporili zelenú elektrinu sumou približne 400 miliónov eur a slovenské baníctvo sumou zhruba 90 miliónov eur.

Pomohla, či ešte len pomôže sankcia?

Ceny elektriny ostatne klesli pre domácnosti od začiatku tohto roka, a to v priemere o 5 %. Je otázne, či v tohtoročnom poklese cien elektriny už bola zahrnutá aj suma 67,6 miliónov eur. O toľko menej totiž musia odberatelia vďaka sankcii pre výrobcov zelenej elektriny podporiť výrobu elektriny z OZE a z KVETu. Sankcia sa týkala odobratia ročnej podpory tým výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nesplnili oznamovacie povinnosti, ktoré im ukladá zákon. Ak by spomínanú ušetrenú sumu na podporu zelenej elektriny plánoval regulačný úrad premietnuť až na nasledujúci rok, domácnosti by sa pred voľbami mohli dočkať výraznejšieho poklesu cien elektriny, ako to umožňuje priaznivý vývoj veľkoobchodných cien silovej elektriny na medzinárodných burzách. Treba však tiež brať do úvahy, že väčšina potrestaných výrobcov zelenej elektriny sa poučila, a svoje zákonne povinnosti v tomto roku už neodignorovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví