Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická efektívnosť
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
9. júna 2016 11:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Domácnosti výrazne prispeli k znižovaniu spotreby energií

Za desať rokov klesla spotreba energií v slovenských domácnostiach o 27 percent.

Domácnosti najviac prispeli k znižovaniu spotreby energií. Za desať rokov klesla ich spotreba o 27 percent. Kým v roku 2004 spotrebovali slovenské domácnosti necelých 112 tisíc terajoulov energií, v roku 2014 to už bolo len niečo vyše 81 tisíc terajoulov. Slovensku sa však stále nedarí dosiahnuť pokles spotreby energií v oblasti dopravy. Tá počas sledovaných rokov naopak stúpla o 41 % na 91 tisíc terajoulov. „Najväčší podiel na spotrebe energie však naďalej patrí priemyslu (zhruba 135 tisíc terajoulov), ktorý tvorí zhruba tretinu z celkovej konečnej energetickej spotreby Slovenska,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR vo svojej správe o pokroku pri dosahovaní národných cieľov energetickej efektívnosti.

Slovenské domácnosti

Podľa ministerstva slovenské domácností vykazujú najväčší pokles absolútnej hodnoty spotreby energie v porovnaní s ostatnými sektormi národného hospodárstva. Potvrdila to najmä dosiahnutá spotreba energií v rokoch 2003 až 2007. „Po tomto období výrazného poklesu spotreba energie znovu mierne rastie a v posledných rokoch spotreba zaznamenala malé výkyvy smerom nahor i nadol s mierne klesajúcim trendom,“ dodal rezort hospodárstva. Medzi rokmi 2013 a 2014 spotreba energie v domácnostiach výrazne poklesla, a to až o 9,1 %.

Nešťastná doprava

Sektor dopravy bol jediným sektorom národného hospodárstva, v ktorom rástla spotreba energie. Spotreba energie najvýraznejšie rástla v rokoch 2005 až 2010, pričom následne úroveň spotreby energie kulminovala. V roku 2014 bola na úrovni zhruba 91 tisíc terajoulov, čo oproti roku 2013 znamená iba mierny 0,4-percentný pokles. „Medzi hlavné faktory dlhodobého nárastu spotreby energie v doprave patria stále rastúci počet evidovaných motorových vozidiel, a s tým súvisiaci zvyšujúci sa počet prepravených osôb individuálnou automobilovou dopravou, ako aj nárast výkonov cestnej nákladnej dopravy presunom prepravy tovarov z energetický menej náročných dopravných módov na cestnú dopravu,“ myslí si ministerstvo.

Najväčší žrút

Najväčším spotrebiteľom energií zostáva priemysel. Spotreba energie v priemysle sa postupne znižovala od roku 2004 až do roku 2007. Po roku 2008 došlo k výraznému zníženiu spotreby energie, pričom odvtedy sa jej úroveň výrazne nezvýšila. Konečná energetická spotreba v priemysle bola v roku 2014 na úrovni 135 tisíc terajoulov, čo predstavuje 36,7 % celkovej konečnej energetickej spotreby Slovenska. Medziročne vykázal sektor priemyslu v roku 2014 nárast spotreby energie o 4 %.

Zmeny pri obchode a služieb

Spotreba energie v sektore obchodu a služieb v období 2004 až 2014 kolíše, pričom priemerná ročná spotreba energie je 74 tisíc terajoulov. Najvýraznejšie poklesy spotreby energií v tomto odvetví boli v rokoch 2006 a 2011. V roku 2014 spotreba energie zaznamenala výrazný pokles vo výške zhruba 24 % oproti predchádzajúcemu roku. „Túto odchýlku možno vysvetliť rozdeľovaním a spájaním podnikov, zmenou ich zaradenia do odvetví a z toho vyplývajúcimi zmenami v tom, kde je v bilancii zaradená ich spotreba, ako aj spôsobom výpočtu, ktorý štatistický úrad používa pre túto položku,“ spresnil rezort hospodárstva.

Stabilné pôdohospodárstvo

Spotreba energie v pôdohospodárstve podľa ministerstva nevykazuje také výrazné výkyvy ako v iných sektoroch. „Napriek tomu v strednodobom horizonte zaznamenal tento sektor zníženie spotreby energie o 17 %. V minulom roku však sektor zaznamenal medziročný nárast o 4,8 %,“ dodalo ministerstvo.

Úspora v minulom roku

Rezort hospodárstva predbežne vyhodnotil úsporu energií aj za minulý rok. Podľa neaktualizovaných údajov dosiahli úspory energie u koncových odberateľov výšku 1 150 gigawatthodín, čo predstavuje zhruba 37-percentný nárast úspor energie voči predchádzajúcemu roku. „Táto výška bude ešte aktualizovaná po spracovaní údajov, ktoré neboli vzhľadom na termín predkladania ročnej správy vyhodnotené,“ upozorňuje ministerstvo. Najviac energií sa malo v minulom roku ušetriť vďaka znižovaniu energetickej náročnosti v budovách a v priemysle.

Plány do do budúcna

V rokoch 2016 až 2020 by sa malo podľa ministerstva ročne ušetriť minimálne zhruba tisíc gigawatthodín energií. „Na splnenie tohto cieľa pre tento rok 2016 bude mať najväčší vplyv posun a kvalita implementácie opatrení, ktoré budú realizované prostredníctvom podpory európskych štrukturálnych a investičných fondov, najmä prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia a Integrovaného regionálneho operačného programu,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame