Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto SITA
20. januára 2016 13:23 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti už čoskoro dostanú do schránok plynové vratky

Štát začína s vyplácaním plynových vratiek. Prvé listy s poštovými poukážkami začína posielať ministerstvo hospodárstva od budúceho týždňa.

Slovenské domácnosti budú dostávať takzvané plynové vratky. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) začína posielať list s poštovou poukážkou, na základe ktorej dostane domácnosť od štátu naspäť za minuloročný spotrebovaný plyn od 10 do 165 eur. „Peniaze prídu 1,4 milióna domácnostiam na prelome januára – februára,“ povedal na stredajšej tlačovej besede premiér Robert Fico. „Prvé listy začneme posielať už budúci týždeň podľa abecedného poriadku. List by mali dostať ľudia do dvoch týždňoch. Občan má 60 dní na preplatenie poštovej poukážky,“ dodal minister hospodárstva Vazil Hudák.

Podľa odberu

Slovenská domácnosť dostane od štátu plynovú vratku v sume podľa toho, koľko plynu vlani odobrala. Najmenej dostanú domácnosti, ktoré sú v kategórii D1, a teda používajú plyn len na varenie. Takýchto domácnosti je 680 tisíc. V kategórii D2, čiže domácností, ktoré plynom aj ohrievajú vodu, je spolu 350 tisíc a v kategórii D3, v ktorej domácnosti plynom aj kúria, je 380 tisíc. Celkovo by malo ísť na plynové vratky z tohtoročného štátneho rozpočtu zhruba 47 miliónov eur.

Dve podmienky

Na plynové vratky bude mať nárok každý odberateľ, ktorý splní dve podmienky. Prvou podmienkou je, že nespotreboval za ostatných 12 mesiacov viac ako 68 573 kilowatthodín plynu. Nebude sa to týkať odberateľov v tarife D4, medzi ktorých patria napríklad aj „vykurovači bazénov“. Ďalším predpokladom pre vyplatenie príspevku je, že odberateľ mal uzatvorenú k prvému novembru minulého roka platnú zmluvu o združenej dodávke plynu do konkrétneho odberného miesta s akýmkoľvek dodávateľom plynu. Príspevok sa teda bude vyplácať odberateľovi, ktorému bola k prvému novembru minulého roka realizovaná dodávka plynu do konkrétneho odberného miesta na základe zmluvy o združenej dodávke plynu.

SPP podáva pomocnú ruku

Slovenský plynárenský priemysel, ako najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, v spolupráci s ministerstvom hospodárstva pripravil pre všetkých odberateľov plynu stránku, na ktorej nájdu odpovede na všetky otázky, ktoré sa týkajú vyplácania plynových vratiek. Na stránke sa tak slovenské domácnosti môžu dozvedieť kto a v akej tarife má nárok na vratky, kto bude vratky za plyn vyplácať, v akej výške sa vratky pohybujú, kedy a akým spôsobom budú vratky vyplatené, či je potrebné podniknúť nejaké kroky k tomu, aby boli vratky uznanené a vyplatené, ako aj ďalšie najčastejšie kladené otázky a odpovede súvisiace s danou témou. Plynári taktiež pripravili webovú aplikáciu, kde si odberatelia môžu overiť konkrétnu výšku vratky za plyn. „Zákazník SPP do pripraveného formulára môže zadať svoje číslo odberného miesta a dozvie sa presnú sumu, ktorá mu bude následne vyplatená. Výška príspevku za plyn je vypočítaná z poslednej vyúčtovacej faktúry každého odberateľa plynu,“ konštatoval hovorca SPP Michal Holeš.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame