Domácnosti už čoskoro budú môcť čerpať príspevky na malé OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel kolektor teplo OZE
Foto: Ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

Slovenská inovačná a energetická agentúra už pripravuje pilotný projekt na podporu malých obnoviteľných zdrojov energií pre slovenské domácnosti, v rámci ktorého plánuje rozdať 45 miliónov eur.

Slovenská inovačná energetická agentúra (SIEA) už pripravuje pilotný projekt na podporu malých obnoviteľných zdrojov energií pre slovenské domácnosti. V tomto pilotnom projekte, ktorý je súčasťou druhého sociálneho balíka kabinetu Roberta Fica, rozdelí agentúra pre rodinné a bytové domy 45 miliónov eur. „Z týchto prostriedkov v pilotnom projekte budú môcť rodinné a bytové domy v oblastiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja využiť viac ako 42 miliónov eur. Podarilo sa nám nájsť spôsob aj na uplatnenie podpory v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde bude v pilotnom projekte k dispozícii 2,6 milióna eur. Tým sa však možnosti na podporu inštalácií v tejto oblasti vyčerpajú,“ uviedla SIEA.

Eurofondy a štátna kasa

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. „Ak dopyt po príspevkoch prevýši prostriedky vyčlenené pre pilotný projekt, spustí sa mechanizmus na čerpanie zvyšných alokovaných finančných prostriedkov,“ dodala agentúra. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu.

Prostredníctvom poukážok

Domácnosti dostanú príspevok na kúpu malých obnoviteľných zdrojov prostredníctvom poukážok. „Domácnosť tak nemusí zaplatiť celú sumu a čakať dlhé obdobie na vrátenie peňazí. Po kontrole dodržania podmienok naša agentúra poukážku preplatí priamo dodávateľskej a inštalačnej spoločnosti,“ dodáva SIEA. Poukážky si budú môcť domácnosti uplatniť pri dodávke a inštalácii zdrojov na výrobu elektriny zo slnka a vetra s výkonom do 10 kilowattov a zariadení na výrobu tepla, ktoré pokrývajú spotrebu energie v rodinnom alebo bytovom dome. Ide o tepelné čerpadlá, kotle na biomasu a solárne kolektory. „Výška podpory bude závisieť od výkonu inštalovaného zariadenia,“ doplnila agentúra.

Pripravujú detaily pilotu

Predpokladá sa, že vďaka pilotnému projektu Zelená domácnostiam bude podporených viac ako 14 tisíc inštalácií. „Zámer pilotného projektu je už schválený. Momentálne pripravujeme detaily projektu a elektronický systém, ktorý umožní domácnostiam bez zbytočnej administratívy získať poukážky prostredníctvom internetovej stránky www.zelenadomacnostiam.sk. Pokiaľ bude samotný systém pripravený na uvedenie do prevádzky, budú na uvedenej adrese zverejňované postupne všetky dostupné informácie o pilotnom projekte,“ konštatovala SIEA.

Podpora v minulosti

V období rokov 2009 až 2011 bolo aj vďaka štátnej podpore na solárne kolektory a kotly na biomasu v hodnote 6,6 milióna eur nainštalovaných viac ako 6 800 zariadení v rodinných a bytových domoch. „Na rozdiel od predchádzajúceho podporného mechanizmu nebudú v novom projekte domácnosti predkladať faktúry iba za samotné zariadenie, ale zohľadňovať sa budú náklady za celý inštalovaný systém. Oprávnenou súčasťou malého zariadenia sú napríklad aj inteligentné systémy riadenia výroby a spotreby energie a zariadenia na akumuláciu vyrobenej elektriny alebo tepla,“ uzavrela agentúra SIEA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraVláda SR