Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze SIEA
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
30. marca 2017 11:57 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti si v šiestom kole podpory OZE rozdelia dva milióny eur

O podporu na kotle na biomasu, tepelné čerpadlá a slnečné kolektory sa budú môcť uchádzať domácnosti zo všetkých krajov okrem Bratislavského.

V šiestom kole prideľovania poukážok na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) sa budú môcť domácnosti uchádzať o dva milióny eur. Poukážky budú určené na kotle na biomasu, tepelné čerpadlá a slnečné kolektory. „Kolo bude vyhlásené v utorok 4. apríla 2017 o 15. hodine,“ dodal vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

Všetky kraje okrem Bratislavského

O podporu sa budú môcť uchádzať domácnosti zo všetkých krajov okrem Bratislavského. Poukážky, na základe ktorých si domácnosti uplatnia dotáciu, budú platné tri mesiace. „V žiadnom prípade neodporúčame domácnostiam žiadať o poukážku, kým sa dostatočne neoboznámia so všeobecnými a osobitnými podmienkami kola. Veľmi dôležité je vopred si prečítať aktualizovaný manuál k podávaniu žiadosti, v ktorom boli doplnené aj užitočné informácie súvisiace s častejšími kolami s menšou alokáciou,“ zdôraznil Jurikovič.

Po otvorení šiesteho kola bude možné na stránke zelenadomacnostiam.sk vyplniť elektronický formulár žiadosti. Okrem presného typu zariadenia je nutné mať k dispozícii aj údaje týkajúce sa miesta inštalácie. Tieto žiadateľ nájde v liste vlastníctva domu, v ktorom bude zariadenie využívané. „Vyplnenie žiadosti v elektronickom systéme neznamená, že žiadosť je ukončená. Pre ukončenie žiadosti je nutné čo najskôr potvrdiť záujem o poukážku prostredníctvom kliknutia na odkaz, ktorý je po požiadaní doručený na e-mailovú adresu zadanú v žiadosti,“ upozornil Jurikovič.

Domácnosti, ktoré potvrdia záujem o vydanie poukážky v priebehu šiesteho kola, dostanú prostredníctvom e-mailovej správy vyrozumenie o výsledku žiadosti. „Žiadatelia, ktorí potvrdia záujem o poukážku až po skončení kola, dostanú vyrozumenie o neúspešnej žiadosti do 24-hodín od otvorenia kola,“ doplnil Jurikovič.

Uprednostňujúce kritéria

Pri vyhodnocovaní žiadostí informačný systém nezohľadňuje iba čas, kedy domácnosť potvrdí záujem o poukážku prostredníctvom odkazu doručeného v emailovej správe, ale aj uplatnenie uprednostňujúcich kritérií. „V prípade kôl, ktoré budú zamerané len na podporu zariadení na výrobu tepla, môžu žiadatelia uplatniť dve uprednostňujúce kritériá. Najvyššiu prioritu má podpora zariadení na výrobu tepla v budovách, kde boli vykonané opatrenia na zníženie spotreby energie. Druhé kritérium s menšou váhou súvisí s tým, či bude zariadenie využívané v lokalitách, kde nie sú vybudované systémy centralizovaného zásobovania teplom,“ konštatoval Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame