Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto
20. mája 2018 17:37 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Domácnosti si v utorok rozdelia štyri milióny eur

Ide o špeciálne kolo určené len na podporu kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel.

Slovenské domácnosti sa budú môcť v utorok uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu kotla na biomasu alebo na tepelné čerpadlo. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) na utorňajšie špeciálne kolo vyčlenila celkovo 4 milióny eur. „Pre špeciálne kolo sme tento rok vyčlenili najvyššiu alokáciu. Suma je dostatočne vysoká, aby boli v danom termíne uspokojení všetci záujemcovia,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

O dotáciu sa budú môcť uchádzať mimobratislavské regióny. Poukážku by mohlo získať vyše 1 600 domácností. Kolo bude vyhlásené 22. mája 2018 od 15. hodiny. Aby mohlo o poukážku požiadať čo najviac záujemcov, SIEA predĺžila trvanie kola na 72 hodín. Kolo tak bude uzatvorené najneskôr po uplynutí tejto lehoty, prípadne skôr po prekročení vyčlenenej alokácie o 10 percent.

V zime už ekologicky

Špeciálne kolo má podľa energetickej agentúry pomôcť predovšetkým tým záujemcom, ktorí si chcú pred ďalšou vykurovacou sezónou zabezpečiť teplo ekologickým spôsobom. Tepelné čerpadlá sú vhodné pre novostavby alebo rekonštruované rodinné domy, ktoré sú už zateplené alebo majú vymenené okná, vďaka čomu im postačuje na vykurovanie menej energie. „Investícia do čerpadla je zaujímavá najmä v lokalitách, kde nie je plynofikácia a majitelia sú odkázaní na podstatne drahšiu elektrinu. Vďaka čerpadlám môžu pri vhodnom návrhu ušetriť až dve tretiny nákladov na teplo. Investičné náklady sú síce vyššie, ale vďaka príspevku ich môžu domácnosti znížiť až o 3 700 eur na inštaláciu,“ uviedla SIEA. Tepelné čerpadlo získava energiu zadarmo zo vzduchu, vody či zeme.

Kotly na biomasu sú riešením pre tých, ktorým pri zabezpečovaní tepla veľmi záleží na čo najnižších investičných a prevádzkových nákladoch. „Podmienkou samozrejme je, aby mali v blízkosti cenovo dostupné palivo, teda drevo, pelety alebo štiepku,“ upozornila agentúra. Kotly na biomasu sú ideálne predovšetkým v obciach, kde chýba plynofikácia a dodnes sa tam vykuruje prevažne uhlím. „Moderné kotly majú aj finančné výhody. Palivo je v nich využívané podstatne efektívnejšie, vďaka čomu sa ho spotrebuje menej. Navyše palivové drevo bolo vždy výrazne lacnejšie ako uhlie a aj rozdiel v cene uhlia a peliet je už minimálny,“ dodala SIEA. Maximálna výška poukážky na kotol na biomasu v rodinnom dome je 1 500 eur. „Finančný príspevok na kotol na biomasu dostanú len tie domácnosti, ktoré ním nahradia zariadenie na fosílne palivá,“ zdôraznila agentúra.

Júnové kolo

Nasledujúce kolo projektu Zelená domácnostiam bude určené pre tri druhy oprávnených zariadení na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch. Vyhlásené bude 26. júna 2018. Aktuálne je naň vyčlenených 1,1 milióna eur. Alokácia bude pred kolom navýšená o ďalšie prostriedky, ktoré zostanú voľné z nevyužitých poukážok.

Projekt Zelená domácnostiam je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia. Celkovo bolo z eurofondov a zo štátneho rozpočtu vyčlenených na tento projekt 115 miliónov eur. Cieľom projektu je využiť vyčlenených 45 miliónov eur tak, aby sa na Slovensku čo najviac zvýšil inštalovaný výkon zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach. Od decembra 2015, kedy sa projekt začal, využilo poukážky v hodnote 27,5 milióna eur vyše 12,5 tisíc domácností. Aktuálne už SIEA pripravuje pokračovanie projektu od roku 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame