Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel kolektor OZE
Ilustračné foto. wikimedia.org (ChNPP)
3. apríla 2016 11:05 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Domácnosti si môžu vybrať z veľkého množstva malých OZE

V treťom kole poskytovania poukážok, ktoré plánuje agentúra vyhlásiť v druhom štvrťroku tohto roka, si budú môcť slovenské domácnosti vybrať z viac ako 900 druhov tepelných čerpadiel a takmer 750 druhov fotovoltických panelov.

Záujem výrobcov malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) o registráciu do projektu Zelená domácnostiam, vďaka ktorému môžu slovenské domácnosti získať od štátu podporu na ich kúpu a inštaláciu, neutíchol ani v prvom štvrťroku tohto roka. Slovenské domácnosti si tak môžu stále vyberať z väčšieho množstva malých OZE, na ktoré poskytne Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) finančnú podporu. Najväčší záujem o registráciu obnoviteľného zdroja majú výrobcovia tepelných čerpadiel. Za nimi nasledujú výrobcovia fotovoltických panelov.

Tepelných čerpadiel je najviac

V treťom kole poskytovania poukážok, ktoré plánuje agentúra vyhlásiť v druhom štvrťroku tohto roka, si budú môcť slovenské domácnosti vybrať z viac ako 900 druhov tepelných čerpadiel a takmer 750 druhov fotovoltických panelov. Domácnosti dostanú od štátu finančnú podporu na malé OZE v podobe poukážky aj na kotly na biomasu či slnečné kolektory. Doteraz výrobcovia v energetickej agentúre zaregistrovali viac ako 440 druhov kotlov na biomasu a takmer 300 druhov slnečných kolektorov.

Nárast registrovaných zhotoviteľov

SIEA registruje aj nárast zhotoviteľov oprávnených inštalovať domácnostiam malé elektrárničky či teplárničky. Kým začiatkom roka ich bolo niečo vyše 200, v súčasnosti je to už takmer 700. Zoznam zhotoviteľov, ako aj zariadení agentúra bude priebežne aktualizovať počas celého obdobia poskytovania štátnej podpory. Výrobcovia zariadení a zhotovitelia tak majú stále možnosť zapojiť sa do projektu Zelená domácnostiam.

Prvé a druhé kolo

Celkovo agentúra v prvom a druhom kole vydala 4 699 poukážok v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Takmer tisíc poukážok však zostalo nevyužitých. Príspevok na inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel či kotlov na biomasu pokrýva v priemere 30 a maximálne 50 percent z celkových oprávnených výdavkov na systém.

Zoznamy malých OZE, na ktoré dostanete štátnu podporu

Zoznamy odborne spôsobilých osôb, ktoré môžu inštaláciu malého OZE vykonávať

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies