Domácnosti si budú môcť vyberať z väčšieho počtu podporovaných OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com

Kým SIEA registrovala ku koncu vlaňajška 2 772 druhov malých obnoviteľných zdrojov energií, na ktoré prideľovala dotácie, v marci tohto roku ich už bolo 3 431.

Slovenské domácnosti majú opäť väčší výber malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE), na ktoré môžu získať od štátu finančnú podporu. Výrobcovia malých OZE totiž zaregistrovali do projektu Zelená domácnostiam svoje nové zariadenia. Kým Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) registrovala ku koncu vlaňajška 2 772 druhov malých obnoviteľných zdrojov energií, na ktoré prideľovala dotácie, v marci tohto roku ich už bolo 3 431.

Podľa údajov zverejnených v marci si môžu domácnosti vyberať najviac z tepelných čerpadiel. Tých je zaregistrovaných až 1 339 druhov. Nasledujú fotovoltické panely, ktorých je zaregistrovaných 1 024. Domácnosti môžu taktiež v ďalších kolách dostať podporu na 720 druhov kotlov na biomasu a 347 typov slnečných kolektorov. SIEA zaevidovala aj jedného výrobcu veternej turbíny. Na tento obnoviteľný zdroj však pre prekážky v legislatíve zatiaľ nie je možné dostať štátnu podporu. Zoznam zhotoviteľov aj zariadení bude agentúra priebežne aktualizovať počas celého obdobia poskytovania štátnej podpory. Výrobcovia zariadení a zhotovitelia tak majú stále možnosť zapojiť sa do projektu Zelená domácnostiam.

SIEA zorganizovala už 21 kôl prideľovania poukážok na základe ktorých môžu domácnosti získať podporu na kúpu a inštaláciu malého OZE. Do konca februára 2018 bolo preplatených 11 891 poukážok v celkovej hodnote viac ako 26,4 milióna eur. V súčasnosti SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra