Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze siea
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
21. januára 2018 14:04 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Domácnosti sa znova pobijú o podporu na malé OZE

Slovenská inovačná a energetická agentúra plánuje v osemnástom kole rozdeliť 1,65 milióna eur.

Slovenské domácnosti sa už v utorok môžu uchádzať o finančnú podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje vyhlásiť osemnáste kolo prideľovania poukážok určené pre fotovoltické panely vyrábajúce elektrinu. Celkovo agentúra v tomto kole rozdelí medzi domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja 1,65 milióna eur.

Dve zmeny

Žiadateľov o poukážky na fotovoltické panely čakajú v tomto roku dve zmeny. Zníži sa sadzba podpory na inštaláciu fotovoltických panelov o 100 eur a pribudne nová povinná príloha k žiadosti o preplatenie poukážky. „Sadzba podpory pre fotovoltické zariadenia sa od januára 2018 znižuje na základe aktualizácie, ktorá vychádza z cien predložených za fotovoltické inštalácie v minulom roku. Aj naďalej však bude v prípade fotovoltických panelov príspevok na 1 kilowatt inštalovaného výkonu podstatne vyšší ako pri iných zariadeniach,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Doteraz bolo v rámci projektu Zelená domácnostiam podporených 2 570 inštalácií fotovoltických panelov s celkovou hodnotou poukážok vyše 7,3 milióna eur. Celkovo boli podporené zariadenia s inštalovaným výkonom necelých sedem megawattov. Priemerný príspevok tak predstavoval zhruba tisíc eur na inštalovaný kilowatt výkonu zariadenia, čo je trikrát viac ako pri tepelných čerpadlách, dvakrát viac ako pri slnečných kolektoroch a vyše desaťkrát viac ako pri kotloch na biomasu.

Nová príloha sa týka iba fotovoltických inštalácií a bude sa prikladať až k žiadosti o preplatenie poukážky. „Pri všetkých fotovoltických inštaláciách, ku ktorým bude vydaná poukážka v roku 2018, bude nutné predložiť kópiu oznámenia o uvedení malého zdroja do prevádzky, ktoré majú domácnosti odosielať distribučným spoločnostiam. Povinnosť predkladať prílohu bude zapracovaná aj do všeobecných podmienok, distribučné spoločnosti už príslušné formuláre zverejnili,“ dodal Jurikovič.

Podľa SIEA doplnenie novej povinnej prílohy vychádza z pripomienok, že domácnosti neinformujú distribučné spoločnosti o inštaláciách uvedených do prevádzky. „V tejto súvislosti bol zároveň na stránke Zelená domácnostiam doplnený do zoznamu podporených inštalácií príslušný kraj, aby si mohli distribučné spoločnosti overiť, či si domácnosti svoju povinnosť splnili,“ konštatoval Jurikovič.

K dispozícii 14 miliónov

V prvom štvrťroku budú vyhlásené štyri kolá s poukážkami za viac ako sedem miliónov eur. Celkovo bude v tomto roku na podporu malých OZE k dispozícii takmer 14 miliónov eur. Energetická agentúra už preplatila domácnostiam viac ako jedenásť tisíc poukážok za 24,6 milióna eur. Momentálne je celkový inštalovaný výkon zariadení pri preplatených poukážkach 77 megawattov. Na kotly na biomasu z toho pripadá 30 megawattov, hoci podporených bolo len necelých 1 300 kusov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame