Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com
17. novembra 2017 10:53 Nezaradené od vEnergetike.skSITA

Domácnosti sa v budúcom roku pobijú o 13 miliónov eur

Prvé poukážky na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií by mohli byť k dispozícii už na prelome januára a februára.

V budúcom roku sa budú môcť domácnosti uchádzať o dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) v celkovom objeme 13 miliónov eur. „Pilotný národný projekt Zelená domácnostiam v roku 2018 končí, preto plánujeme čo najviac kôl vyhlásiť už v prvom polroku, “ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.

Každý mesiac

Prvé poukážky by mohli byť k dispozícii už na prelome januára a februára. Konkrétne termíny budú uvedené v harmonograme, ktorý plánuje SIEA zverejniť do konca roka 2017. Kolá prideľovania poukážok budú v prvom polroku 2018 vyhlasované každý mesiac. „Vyčlenená čiastka 13 miliónov eur na rok 2018 je minimálna, môže sa neskôr navýšiť o hodnotu už vydaných poukážok, ktoré zostanú nevyužité,“ dodala Gavorová. Kolá zamerané na podporu inštalácií zariadení na výrobu elektriny budú aj naďalej vyhlasované samostatne. Podobne ako v tomto roku bude na fotovoltické inštalácie určená štvrtina z vyčlenenej sumy.

Nová povinnosť

Od roku 2018 bude novou povinnou prílohou žiadosti o preplatenie poukážky pri všetkých fotovoltických inštaláciách kópia oznámenia o uvedení malého zdroja do prevádzky. Uvedenie malého zdroja s výkonom do 10 kilowattov do prevádzky má podľa zákona výrobca elektriny do desiatich pracovných dní od spustenia zariadenia oznámiť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Ak si výrobca elektriny nesplní túto povinnosť prevádzkovateľ distribučnej sústavy je oprávnený ho odpojiť.

„Doplnenie novej povinnej prílohy vychádza z pripomienok, že domácnosti neinformujú distribučné spoločnosti o inštaláciách uvedených do prevádzky. V tejto súvislosti bude zároveň na stránke Zelená domácnostiam doplnený zoznam podporených inštalácií o príslušný kraj, aby si mohli distribučné spoločnosti overiť, či si domácnosti svoju povinnosť splnili,“ konštatovala Gavorová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame