Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
5. mája 2016 13:04 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti sa môžu tešiť na lacnejší plyn

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už začal z vlastného podnetu cenové konanie.

Slovenské domácnosti budú mať lacnejší plyn. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž začal z vlastného podnetu cenové konanie. „Reagujeme na aktuálny vývoj cien plynu na európskom trhu, ako aj ich ďalší predpokladaný vývoj,“ uviedol hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz. Regulátor zatiaľ nekonkretizoval, odkedy by mohli ceny plynu pre domácnosti klesnúť a o koľko percent. „Konkrétne zníženie cien oznámime až po riadnom ukončení cenového konania,“ dodal Igaz.

Čakal na dodávateľov

Regulačný úrad začal cenové konanie z vlastného podnetu po tom, čo dodávatelia plynu nepristúpili k znižovaniu cien ani po poklese cien komodity na svetových trhoch. „Situácia s vývojom cien plynu v uplynulých mesiacoch mnohé naznačila o reálnom stave súčasného trhového prostredia s energiami na Slovensku a o potrebe jeho ďalšej regulácie. Dodávatelia plynu pre domácnosti totiž nedokázali na vývoj na európskych trhoch s plynom adekvátne reagovať a neponúkli slovenským domácnostiam nižšie ceny plynu,“ konštatoval Igaz. Podľa regulátora súčasná situácia s cenou plynu na Slovensku ukazuje, že na trhu s dodávkami energií ešte stále odberatelia ťahajú oproti svojim dodávateľom za kratší koniec.

SPP pripravený na spoluprácu

Najväčší dodávateľ plynu na slovenskom trhu, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), je pripravený s regulátorom spolupracovať. „Bolo nám doručené oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o spustení cenových konaní z vlastného podnetu vo veci zmien cien za dodávku plynu pre domácnosti a pre malé podniky. Poskytneme regulačnému úradu v rámci cenových konaní súčinnosť v súlade s platnými predpismi,“ uviedol hovorca SPP Michal Holeš.

Pokles cien plynu na trhoch

Pri plyne rátal regulátor pri stanovovaní cien, platných od začiatku tohto roka, s cenou okolo 21 eur za megawatthodinu, pričom burzová cena bola koncom apríla na úrovni pod 12 eur. Regulátor do cien plynu však nechce zatiaľ zasahovať. Prípadné zníženie cien plynu ponechával na samotných dodávateľov, keďže im určil len maximálne ceny, ktoré nesmú prekročiť. Nižšiu cenu však môžu podľa regulačného úradu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia a ukázať tak konkurenčný boj o zákazníka v praxi.

Zmeny od nového roka

Ceny plynu sa ostatne menili začiatkom roka. Regulačný úrad koncom vlaňajška rozhodol, že domácnosti zaplatia oproti minuloročným cenám v priemere o 3,6 % menej. Klesli aj ceny plynu pre malé podniky, ktorým na Slovensku ešte stále určuje cenu regulačný úrad, a to v priemere o 2,88 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame