Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biomasa OZE
Ilustračné foto
11. marca 2018 13:36 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti sa budú môcť uchádzať o dotáciu na biomasové kotly

Domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja si celkovo rozdelia 2,35 milióna eur.

Blíži sa posledné marcové kolo prideľovania dotácií pre slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje 21. kolo projektu Zelená domácnostiam vyhlásiť už najbližší utorok. Domácnosti si celkovo rozdelia 2,35 milióna eur.

Utorňajšie kolo prideľovania poukážok, ktoré začne o 15. hodine, bude určené len na kúpu kotlov na biomasu a to len pre domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja. Agentúra predpokladá, že domácnostiam rozdá 350 poukážok. Jednou z podmienok získania príspevku v prípade kotlov na biomasu je, že domácnosti nimi nahradia kotly na fosílne palivá. Podporené zariadenia zároveň musia spĺňať požadované technické parametre. „Všetky kotly na biomasu zapísané v zozname oprávnených zariadení dosahujú vysoké účinnosti premeny energie a neprekračujú hodnoty emisných limitov, plynných organických zlúčením a pevných častí vyplývajúce z európskeho nariadenia,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Vďaka štátnym dotáciám pre slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malých OZE sa navýšil inštalovaný výkon zelených zdrojov na Slovensku o 80 megawattov. Najväčšou mierou zo štyroch podporovaných malých OZE k tomu prispeli kotly na biomasu. Na kotly na biomasu pripadá až 32 megawattov, hoci podporených bolo len necelých 1 350 kusov celkovou sumou dva milióny eur. Kotly na biomasu patria podľa energetickej agentúry v pomere k inštalovanému výkonu medzi finančne najmenej náročné. „Vzhľadom na to bol od začiatku projektu stanovený maximálny príspevok na inštaláciu 1 500 eur,“ konštatovala Gavorová.

Do konca februára tohto roku bolo preplatených 11 891 poukážok v celkovej hodnote viac ako 26,4 milióna eur. V súčasnosti SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame