Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biomasa OZE
Ilustračné foto
28. mája 2018 17:14 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti nevyčerpali celú dotáciu

SIEA vydala poukážky na inštaláciu kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel v celkovej hodnote 3,177 milióna eur.

V špeciálnom 24. kole projektu Zelená domácnostiam vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 1 249 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel v mimobratislavských regiónoch. Vydané boli poukážky v celkovej hodnote 3,177 milióna eur. Domácnosti získali príspevky na 872 tepelných čerpadiel a 377 kotlov na biomasu.

„Záujem o príspevky neprekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku štyri milióny eur a kolo bolo v súlade s osobitnými podmienkami uzatvorené po 72 hodinách od spustenia. Nevyužitá časť podpory z 24. kola bude presunutá do ďalšieho kola určeného pre zariadenia na výrobu tepla,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace.

Nasledujúce kolo je určené pre domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Podľa zverejneného harmonogramu bude vyhlásené 26. júna. Domácnosti počas neho môžu požiadať o príspevky na solárne kolektory, tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. „Aktuálne je naň vyčlenených 1,1 milióna eur. O konkrétnom navýšení vyčlenenej sumy budeme informovať v najbližších dňoch,“ dodal Jurikovič.

Ak zostanú po prvom polroku voľné finančné prostriedky po nevyužitých poukážkach, SIEA vyhlási kolá pre zariadenia na výrobu tepla aj v letnom období. „V druhom polroku je však zámer predovšetkým dokončovať inštalácie, aby mohli byť na jeseň preplatené posledné poukážky. Aktuálne už pripravujeme pokračovanie projektu od roku 2019,“ konštatoval Jurikovič. Doteraz bolo preplatených 13 151 poukážok v celkovej hodnote viac ako 29,2 milióna eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame