Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com
6. apríla 2017 8:15 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Domácnosti mali najväčší záujem o slnečné kolektory

Ďalších takmer tisíc domácnosti získalo dotáciu na malé OZE.

Domácnosti mali aj v šiestom kole prideľovania poukážok na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) väčší záujem, ako umožňovala vyčlenená suma dva milióny eur. Ako uviedol vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič, nápor zo strany domácností však bol menší ako v predchádzajúcich kolách. „Väčšina domácností, ktoré vyplnili žiadosti, poukážky dostane,“ dodal Jurikovič.

Kolektory, čerpadlá a kotly

V šiestom kole projektu Zelená domácnostiam bolo úspešných 992 žiadostí. Najviac mali domácnosti z mimobratislavských regiónoch záujem o slnečné kolektory. Na tie agentúra vydala v utorňajšom kole 509 poukážok. Vydaných bolo taktiež 312 poukážok na tepelné čerpadlá a 171 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu. „V najbližších dňoch rozpošleme domácnostiam v mimobratislavských regiónoch zmluvy s poukážkami,“ dodal Jurikovič.

Chvália domácnosti

Podľa agentúry boli domácnosti lepšie pripravené na prideľovanie dotácii na malé OZE prostredníctvom poukážok. „Z priebehu šiesteho kola je zrejmé, že domácnosti boli pred podávaním žiadosti jednoznačne pripravenejšie a prečítali si podmienky projektu a manuál, v ktorom sú uvedené a názorne vysvetlené všetky dôležité okolnosti. Podstatný je aj prínos zhotoviteľov, z ktorých mnohí aktívne s domácnosťami preberajú detaily podpory a postup, ako žiadosť správne vyplniť. Predpokladáme, že aj vďaka tomu sa bude miera využitých poukážok naďalej zvyšovať,“ konštatoval Jurikovič.

Najbližšie v máji

Najbližšie budú môcť domácnosti o príspevky na zariadenia na výrobu tepla požiadať už o necelý mesiac 2. mája 2017. Toto kolo projektu bude určené pre zariadenia na výrobu elektriny v mimobratislavských regiónoch.

Doteraz bolo v projekte Zelená domácnostiam podporených 5 400 zariadení, ku ktorým sú už preplatené poukážky za viac ako 11,8 milióna eur. Aktuálne SIEA spracováva žiadosti o preplatenie v hodnote takmer 3,2 milióna eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame