Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
2. júna 2016 12:33 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti a malé podniky zaplatia od leta za plyn menej

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o znížení maximálnych cien za dodávku plynu od 4. júla tohto roka pre domácnosti v priemere o 4,9 % a pre malé podniky o 6,6 %.

Domácnostiam a malým podnikom sa od júla tohto roka znížia ceny za dodávku zemného plynu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) rozhodol, že maximálne ceny za dodávku plynu klesnú pre domácnosti od 4. júla v priemere o 4,9 % a pre malé podniky o 6,6 %. „Situácia s vývojom cien plynu v uplynulých mesiacoch mnohé naznačila o reálnom stave súčasného trhového prostredia s energiami na Slovensku a o potrebe jeho ďalšej regulácie,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

Najviac ušetríte ak kúrite

Po rozhodnutí regulačného úradu najviac ušetria domácnosti, ktoré plyn používajú aj na vykurovanie, čiže sú v kategórii odberateľov D3. Tieto domácnosti ušetria vďaka spomínanému rozhodnutiu regulátora ročne takmer 52 eur. Domácnosti, ktoré plyn využívajú na výrobu teplej vody (kategória D2) ušetria necelých 22 eur a domácnosti, ktoré plynom len varia (kategória D1) niečo vyše jedného eura.

Dodávatelia sú na to pripravení

Najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), je pripravený upraviť ceny za dodávku plynu, tak ako rozhodol regulačný úrad. Plynári v tejto súvislosti upozorňujú odberateľov, že preddavky sa pre zmenu ceny automaticky meniť nebudú. „Vyúčtovacie faktúry budeme svojim zákazníkom zasielať až po ukončení riadneho vyúčtovacieho obdobia,“ uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta. Rozhodnutie regulátora rešpektuje aj alternatívny dodávateľ zemného plynu, spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE). „Pri stanovovaní cien zohľadňujeme predovšetkým dopyt a ponuku na trhu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. „Dodržíme sľub, ktorý sme dali našim zákazníkom, a ceny znížime adekvátne rozhodnutiu ÚRSO,“ dodal konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla.

Druhé tohtoročné znižovanie

Ide už o druhé zníženie cien plynu v tomto roku, keďže regulačný úrad koncom minulého roka rozhodol o znížení cien plynu od začiatku tohto roka pre domácnosti v priemere o 3,6 % a pre malé podniky o 2,88 %. Na základe novoročného zníženia cien plynu by mali domácnosti ročne ušetriť od jedného do 40 eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame