Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto Graur Codrin/freedigitalphotos.net
16. marca 2016 17:13 PlynSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Domácnosti majú na vyplatenie plynových vratiek ešte mesiac

Ministerstvo hospodárstva pripravuje aj druhé kolo zasielania poukazov. Druhé kolo sa týka tých odberateľov, ktorí mali u dodávateľov plynu nahlásené nesprávne údaje, nemali aktualizované adresy trvalého pobytu alebo sa na nahlásenej adrese trvalého pobytu nezdržiavajú.

Domácnostiam sa kráti čas na vyplatenie príspevku na zemný plyn. O preplatenie takzvaných plynových vratiek môžu odberatelia ešte požiadať na pošte do 11. apríla. „Viac ako 88 tisíc kusov poštových poukazov si adresáti ešte neprišli na poštu preplatiť,“ informovala hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Doteraz bolo vyplatených viac ako 1,3 milióna plynových vratiek, čo predstavuje viac ako 92 % z celkového počtu vratiek.

Druhé opravné kolo

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) pripravuje aj druhé kolo zasielania poukazov. Druhé kolo sa týka tých odberateľov, ktorí mali u dodávateľov plynu nahlásené nesprávne údaje, nemali aktualizované adresy trvalého pobytu, alebo sa na nahlásenej adrese trvalého pobytu nezdržiavajú. Niektorí adresáti podľa rezortu hospodárstva zomreli a niektorým bola nesprávne vypočítaná výška príspevku. „V druhom kole budú zasielané poukazy občanom, ktorým z rôznych dôvodov neboli v prvom kole doručené, alebo im neboli príspevky vyplatené, alebo im bol zaslaný z dôvodu dodania nepresných dát od dodávateľov plynu príspevok v nesprávnej výške,“ spresnila Žiaková.

Na prelome mája a júna

V druhom kole, ktoré bude pravdepodobne na prelome mesiacov máj a jún, plánuje ministerstvo nanovo odoslať okolo 10 tisíc poukazov. „Niektoré prípady budeme musieť posudzovať postupne a individuálne. Najmä v prípadoch, kde došlo k úmrtiu a prebehlo dedičské konanie. V týchto prípadoch môže doposlanie príspevkov trvať aj niekoľko mesiacov, nakoľko pôjde o individuálne spracovávanie žiadostí,“ konštatovala Žiaková.

Podmienky pre udelenie vratky

Slovenská domácnosť dostane od štátu plynovú vratku v sume od 10 do 165 eur podľa toho, koľko plynu vlani odobrala. Najmenej dostanú domácnosti, ktoré sú v kategórii D1, a teda používajú plyn len na varenie. Celkovo by malo ísť na plynové vratky pre 1,4 milióna domácnosti zo štátneho rozpočtu zhruba 47 miliónov eur. Na plynové vratky bude mať nárok každý odberateľ, ktorý splní dve podmienky. Prvou podmienkou je, že nespotreboval za ostatných 12 mesiacov viac ako 68 573 kilowatthodín plynu. Ďalším predpokladom pre vyplatenie príspevku je, že odberateľ mal uzatvorenú k prvému novembru minulého roka platnú zmluvu o združenej dodávke plynu do konkrétneho odberného miesta s akýmkoľvek dodávateľom plynu.

Rady ministerstva hospodárstva:

V prípade občanov, ktorým nebol poukaz doručený alebo vyplatený, odporúčame skôr než sa obrátia na Ministerstvo hospodárstva, postupovať nasledovne:

V prípade ak adresát poukaz dostal a nezhoduje sa adresa uvedená na poukaze s adresou uvedenou v občianskom preukaze:

Poukaz môže prevziať adresát, prípadne oprávnený prijímateľ (manžel, manželka, splnomocnenec, zákonný zástupca) na ktorejkoľvek pošte. Ak preberá poukaz adresát, resp. oprávnený prijímateľ adresáta, ktorého trvalé bydlisko sa nezhoduje s adresou uvedenou na poukaze, alebo ak predloží preukaz totožnosti, ktorý neobsahuje adresné údaje, k podpisu pripíše poznámku: „adresát osobne“ resp. „manžel/manželka osobne“.

V prípade ak adresát poukaz nedostal alebo stratil

Je potrebné obrátiť sa na svoju dodávaciu poštu (t.j. poštu v mieste trvalého pobytu), ktorá vie overiť či poukaz bol vystavený. Ak dodacia pošta zistí, že poukaz na výplatu pre daného adresáta už bol vyhotovený, preverí jeho uloženie v zbernom stredisku Slovenskej pošty a zabezpečí doposlanie na adresu požadovanú adresátom.

V prípade, ak poukaz nie je uložený v zbernom stredisku Slovenskej pošty, požiada o vyhotovenie duplikátu (druhopisu) poukazu na výplatu. Duplikát (druhopis) poukazu na výplatu bude opätovne doručený adresátovi na uvedenú adresu a vyplatený. Po vyžiadaní duplikátu už pôvodný poukaz vyplatený nebude (ani v prípade ak sa nájde).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame