Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Szvt teplo teplári
Ilustračné foto pixabay
29. júla 2016 11:20 TeploSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti by sa mali pripraviť počas leta na odstávky teplej vody

Výrobcovia tepla totiž počas letnej sezóny vykonávajú revíziu a údržbu výrobných zariadení.

Domácnosti, ktoré odoberajú teplo od veľkých výrobcov prostredníctvom takzvaného centrálneho zásobovania teplom, by nemali byť prekvapené odstávkami teplej vody počas letných mesiacov. Ako uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšivaný, pravidelná mimosezónna odstávka teplej vody je nutná z dôvodu revízie a údržby všetkých výrobných zariadení. „Pravidelnými revíziami a údržbou preventívne predchádzame nečakaným poruchám a haváriám, a tým zabezpečujeme ich bezpečnú a bezporuchovú prevádzku počas hlavnej vykurovacej sezóny,“ dodal Obšivaný.

Rekonštruujú a modernizujú

Práve počas letných mesiacov, kedy je odber tepla nízky, teplári najviac preinvestujú. „Cieľom investícií je predovšetkým znížiť náklady na teplo pre odberateľov a zvýšiť efektivitu tepelných sústav. Rekonštruujú a modernizujú sa tepelné zariadenia, zavádzajú sa nové technológie, akými sú napríklad kondenzačné kotly, výmenníkové stanice, riadiace a meracie systémy a informačné siete, ktoré pozitívne ovplyvňujú efektivitu, spoľahlivosť a bezpečnosť celého systému výroby a dodávky tepla,“ doplnil Obšivaný.

Skracujú čas odstávok

Pokým v minulosti trvali odstávky teplej vody aj niekoľko týždňov, v súčasnosti trvajú vo väčšine prípadov len niekoľko dní či dokonca hodín. „V niektorých mestách má výrobca tepla k dispozícii viac zdrojov na výrobu tepla, takže počas odstávky jednej kotolne vie výrobca zabezpečiť dodávku tepla z inej kotolne. V takom prípade odberatelia odstávku nepocítia,“ konštatoval Obšivaný. Dodávateľ tepla musí informovať o presnom termíne začiatku a skončenia odstávky minimálne 15 dní vopred.

Pozor na domové kotolne

Ani vlastníci domových kotolní by nemali zabúdať na pravidelnú revíziu a údržbu kotolne. „Pravidelná revízia a údržba kotolne sú finančne menej náročné ako odstraňovanie následkov havárie alebo náhlej poruchy. Bez pravidelnej revízie a údržby kotolne vlastníci riskujú poruchy, ako aj skrátenie životnosti zariadení a zvýšenie nákladov na teplo. Vlastníci sa o to musia postarať sami,“ uzavrel Obšivaný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame