Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze siea
pixabay.com Ilustračné foto
10. augusta 2018 14:02 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Domácnosti budú mať šancu zabojovať ešte o 1,5 milióna eur

Slovenské domácnosti sa budú môcť 23. augusta uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu.

Slovenské domácnosti budú mať ešte jednu možnosť uchádzať sa o dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) totiž plánuje 23. augusta vyhlásiť ďalšie kolo pilotného projektu Zelená domácnostiam. „Zostávajúce prostriedky z plánovaného posledného kola, ďalšie presunuté z iných rozpočtových položiek, ako aj uvoľnené prostriedky po nevyužitých poukážkach z predchádzajúcich kôl boli presunuté do posledného, 27. kola projektu,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

V poslednom kole sa budú môcť domácnosti žijúce mimo bratislavského regiónu uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Domácnosti si rozdelia najmenej 1,5 milióna eura. „Vyčlenená suma môže byť ešte o niečo vyššia. Využiť chceme všetky prostriedky, ktoré budú k termínu kola voľné. Aktuálne majú domácnosti k dispozícii viac ako tritisíc poukážok v hodnote takmer sedem miliónov eur k zariadeniam, ktoré momentálne inštalujú. Ak niekto z nich vie, že vydanú poukážku nebude môcť uplatniť, mal by o jej zrušenie požiadať ešte pred otvorením posledného kola,“ zdôraznil Jurikovič.

Keďže je to podľa SIEA posledná šanca získať prostriedky v tomto pilotnom projekte, mali by o poukážku žiadať len tie domácnosti, ktoré sú pripravené zabezpečiť si inštaláciu zariadenia do troch mesiacov od vydania, teda pred koncom novembra. „Aj vzhľadom na veľký počet poukážok v obehu je nevyhnutné, aby sa domácnosť vopred dohodla so zhotoviteľom a overila si, či bude schopný v stanovenom termíne dodať zariadenie a predložiť kompletnú žiadosť o preplatenie poukážky,“ dodal Jurikovič.

V predposlednom kole, ktoré bolo otvorené v utorok tento týždeň, SIEA vydala 268 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu v hodnote viac ako 400 tisíc eur. Celkový rozpočet pilotného projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, je 45 miliónov eur. Ku koncu roka by malo byť spolu podporených viac ako 18 tisíc inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. „Doteraz bolo preplatených 14 858 poukážok v celkovej hodnote takmer 33 miliónov eur,“ dodal Jurikovič.

Aktuálne SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25 tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. „Pôvodný systém vydávania poukážok SIEA plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne. Podrobnejšie informácie budú zverejnené po schválení pokračovania národného projektu,“ konštatoval Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame