Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto SITA
28. novembra 2013 12:15 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Domácnosti budú mať lacnejšiu elektrinu a plyn

Maximálne ceny elektriny od nového roka v priemere klesnú o 7 %. Ceny zemného plynu pre domácnosti tiež klesnú, a to v priemere o 0,23 %.

Ceny energií domácnosti v budúcom roku potešia. Ako informoval na štvrtkovej tlačovej besede šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík, maximálne ceny elektriny v priemere klesnú o 7 %. Ceny zemného plynu od nového roka pre domácnosti tiež klesnú, a to v priemere o 0,23 %. Ceny tepla by mali zostať v priemere na úrovni tohto roka.

Vďaka spomínanému priemernému 7-percentnému poklesu cien elektriny tak ušetrí domácnosť od 11 do 200 eur za rok, podľa toho akú tarifu spotrebiteľ využíva. Najviac teda ušetria tí, ktorí elektrinou aj vykurujú. Ceny elektriny klesnú najmä vďaka poklesu veľkoobchodných cien na medzinárodných trhoch, ako aj vďaka poklesu cien za systémové poplatky. Podľa Holjenčíka by mohla cena elektriny zlacnieť ešte výraznejšie, keby do nej nevstupovala tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá medziročne vzrástla. Tá okrem iného zahŕňa platby odberateľov elektriny určené na podporu obnoviteľných zdrojov, či na podporu využívania domáceho uhlia pri výrobe elektriny. Práve tieto dve položky podľa Holjenčíka najviac ovplyvnili nárast tarify za prevádzkovanie systému.

Regulačný úrad určuje ceny elektriny aj pre malé podniky s ročnou spotrebou do 30 tisíc kilowatthodín. Týmto odberateľom klesne v budúcom roku cena elektriny v priemere o 6,5 %. Regulátor už neurčuje ceny elektriny pre veľkých odberateľov, avšak aj pri týchto klientoch Holjenčík avizoval zlacnenie elektriny, keďže klesli ceny za systémové poplatky. Pre veľkých odberateľov pripojených na veľmi vysoké alebo vysoké napätie by tak mohla klesnúť cena elektriny na západnom Slovensku od 10 do 13 %, na strednom Slovensku od 10 do 15 % a na východnom Slovensku od 3,35 do 10,2 %. „Cena elektriny pre týchto odberateľov sa tvorí na zmluvnom základe. Pre podnikateľov sme však vytvorili dobré východiská na zníženie koncovej ceny,“ dodal Holjenčík s tým, že teraz je na samotných podnikateľoch, ako si vyrokujú v zmluvách nové ceny za elektrinu.

Domácnosti v budúcom roku mierne ušetria aj za plyn. Najviac sa znížia ceny plynu pre domácnosti, ktoré plynom kúria, a to o 0,24 %. Najmenej domácnostiam, ktoré plyn využívajú len na varenie, v priemere o 0,12 %. Ceny plynu znížil regulačný úrad aj malým podnikom. Týmto odberateľom poklesnú ceny plynu o 6,53 %.

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, ako najväčší dodávateľ plynu na slovenskom trhu, podala na základe dohody oboch akcionárov cenový návrh s nulovým navýšením v porovnaní s cenami stanovenými regulátorom na rok 2013. „Napriek tomu, že toto rozhodnutie je veľmi podobné nášmu cenovému návrhu, je potrebné podčiarknuť, že nové ceny plynu absolútne nezodpovedajú ekonomickej realite. S metodikou, ktorú pri svojom rozhodnutí uplatnil regulačný úrad, preto nemôžeme súhlasiť,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Plynári podľa jeho slov budú rozhodnutie regulátora rešpektovať a nebudú proti jeho rozhodnutiu podnikať žiadne následné kroky.

Regulátor ešte neukončil všetky cenové konania pri cenách tepla. Už teraz však Holjenčík avizoval, že ceny tepla zostanú v budúcom roku na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Niektorým domácnostiam by sa mali vďaka úsporným opatreniam, ako je napríklad zatepľovanie, náklady na teplo dokonca znížiť.

Domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia za vodné a stočné. Cena vodného v priemere vzrastie o jedno percento a cena stočného o 1,3 %. „Priemerná rodina tak zaplatí za vodné a stočné v budúcom roku o 2,5 eura viac ako v tomto roku,“ uzavrel Holjenčík.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame