Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynomer plyn domácnosti
Ilustračné foto SITA
29. júla 2015 11:17 PlynSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Domácnosti budú mať lacnejší plyn, rozhodol regulátor

Cena za dodávku zemného plynu pre domácnosti sa od 1. septembra tohto roka zníži oproti v súčasnosti platným cenám priemerne o 3,91 %.

Ceny plynu podľa očakávania klesnú. Menej budú pritom platiť tak domácnosti, ako aj malé podniky. V oboch prípadoch v priemere o necelé 4 %. Cena za dodávku zemného plynu pre domácnosti sa od 1. septembra tohto roka zníži oproti v súčasnosti platným cenám priemerne o 3,91 %. V tarifnej skupine D1 klesne sadzba za odobratý plyn na 0,0516 eura za kilowathodinu, v tarifnej skupine D2 sa zníži sadzba na 0,0379 eura za kilowathodinu a v skupine D3 oslabí cena na 0,0363 eura za kilowathodinu. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.

Znížili variabilné zložky

Ako poznamenal šéf regulačného úradu, znižujú sa variabilné zložky ceny plynu, fixné zostávajú nezmenené. Priemerná cena sa tak v tarife D1 zníži o 1,83 %, v tarife D2 o 3,92 % a v tarife D3 o 4,21 %. Priemerná cena za dodávku plynu malým podnikom od 1. septembra oproti súčasne platnej cene klesne o 3,7 %.

Regulátor konal z vlastného podnetu

ÚRSO začal cenové konanie voči regulovanému subjektu Slovenský plynárenský priemysel, a.s. z vlastného podnetu. „Úrad konštatoval, že domáci trh s plynom potrebuje zásah do cenového prostredia, pretože napriek tomu, že sme stanovili maximálne ceny plynu a vytvorili tak vhodné podmienky na tvorbu cien voľnou súťažou dodávateľov, ich ceny nedostatočne kopírovali trend poklesu ceny komodity na medzinárodných trhoch,“ priblížil Holjenčík. Zároveň dodal, že dominantné postavenie na trhu má SPP, ktorého cenník preberá väčšina dodávateľov plynu. „Úrad preto rozhodol o zmene cien za dodávku zemného plynu pre domácnosti a pre malé podniky pre Slovenský plynárenský priemysel, a.s.,“ doplnil Holjenčík.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame